כאשר וירוס הקורונה החל להתפשט, נקטה מונגוליה אמצעי זהירות הגיוניים. זה עצר את מעברי הגבול מסין, איתם הם חולקים גבול של  מעל כ2,000 קילומטר. מונגוליה גם הטילה איסור נסיעה על אנשים מדרום קוריאה ויפן, שאר מוקדי המגיפה באותה תקופה. עם זאת הנגיף מצא את דרכו למונגוליה, שם האדם הנגוע הראשון – המכונה "מקרה האינדקס" – היה צרפתי שהגיע למדינה מצרפת דרך מוסקבה.

הסיפור זהה למדינות רבות אחרות שהפכו לחלק מהמגיפה בגלל נגועים שהגיעו מאירופה. המקרים הראשונים של דרום אפריקה בהתפשטות הנגיף יצאו לצפון איטליה לטיול סקי. המקרה הראשון של דרום אמריקה היה ברזילאי שנסע לחבל לומברדיה של איטליה, המקרים הראשונים של בנגלדש היו בנגלדשי שהגיעו גם הוא מאיטליה. המקרה הראשון של פנה הגיע מספרד, הניסיון הראשון של ניגריה עם וירוס קורונה היה מטייל עסקי איטלקי. 

מכיוון שרבים מאשימים את ארה"ב ומדינות נוספות בעולם, פוליטיקאים נאבקים ליצור סיפור על מי אשם בנזק. הנגיף התחיל כמובן בסין, אך נרטיבים כיצד עבר מגיפה לבעיה עולמית מותירים לעתים קרובות גורם מכריע: תפקידה של אירופה.

מדינות אירופה נפגעו קשה הרבה יותר ממדינות אסיה והפיצו את הנגיף באופן משמעותי יותר מאזורים אחרים. סיעות באירופה ומחוצה לה קדמו למקרי הנגיף הראשונים לפחות ב93 מדינות בכל חמש היבשות, והיוו יותר ממחצית מקרי מוות בעולם. נסיעות מאיטליה בלבד קדמו למקרי מדדים בלפחות 46 מדינות, לעומת 27 מדינות הקשורות לנסיעות מסין.

אחת הסיבות לנסיעות אירופאיות הקלה על התפשטות נגיף הקורונה הייתה מכיוון שמדינות אלה איחרו לסגור קשרים אוויריים. איטליה סגרה טרמינל אחד משדה התעופה הראשי של מילאנו ב- 16 במרץ, אז כבר היו באזור צפון לומברדיה 3,760 מקרי הידבקות באוכלוסייה של 10 מיליון איש. לעומת זאת, סין כיבתה את הטיסות מחוץ למחוז הובי ב 23- בינואר, אז היו 500 מקרים מדווחים ברחבי העולם ו 17 הרוגים בהוביי בקרב אוכלוסייה המונה 58 מיליון איש. שדות התעופה הית'רו של לונדון ופריז שארל דה גול פריז עדיין פתוחים שכן המקרים מתעופפים בשתי הערים הללו.

התקשורת הקדישה מעט יחסית בנושא תפקידה של אירופה כמאיץ התפשטות הנגיף. 

במידה מסוימת, זה הגיוני: ההתפרצות החלה בעיר ווהאן, העיר התשיעית המאוכלסת ביותר בסין, והרשויות הסיניות כיסו את התפשטותה המסוכנת כבר בשלב מוקדם. נסיעות מסין הנגועה ובמדינות מרכזיות כמו דרום קוריאה, איטליה, רוסיה, גרמניה, הודו, וארה"ב.

אולם מכיוון שסין, דרום קוריאה, טייוואן והונג קונג ייצבו את שיעורי הנגיף שלהם באמצעות שילוב של בדיקות מאסיביות, מעקב קפדני אחר אמצעי נעילה ואמצעי נעילה קפדניים, הופיעו הזיהומים במדינות אירופה. למרות שהיו עדים באירופה לחורבן בסין, והתגובה המהירה שהושמו על ידי שכנותיה, מדינות אירופה היו שרועות כשטף הרגל כאשר הנגיף התפשט במהירות ממילאנו, פריז ולונדון למדינות באפריקה, אמריקה הלטינית ושכנותיה האירופיות.

"האם מדינות אירופה ביקשו עצות ממדינות אסיה? ראינו את התגובות של מדינות אסיה, אבל באותה תקופה לא חשבנו שהן יהיו מודל מכיוון שלא האמנו שתהיה לנו אותה מגיפה אומרים גורמים בכירים במדינות אירופה.

איטליה, צרפת, ספרד ובריטניה לא הצליחו להגדיל את  כמות הבדיקות. "הייתה לנו חוסר יכולת לוגיסטית לבדוק, ובצרפת אנחנו עדיין סובלים בגלל זה," הסביר גורם בכיר בממשלת צרפת. בתוך אירופה, רק לגרמניה יש את היכולת התעשייתית לייצר המוני בדיקות Covid-19 בהתראה קצרה, אמר, והוסיף כי צרפת "לא רכשה בדיקות מאסיה בכמויות גדולות."

לייעוץ והכוונה להכנסה נוספת אקטיבית או פסיבית מהבית חייגו 0502277155 או השאירו פרטים

חושבים אחרת בכותב תור הדעה ? רשמו לנו