ממשל טראמפ העלה השבוע על שולחן הדיונים את העימות המתמשך עם בייג'ינג, והורה לסגור את הקונסוליה הסינית ביוסטון מחשש ממשי לריגול כלכלי שנעשה על ידי הסינים. זהו הצעד האחרון בעימות הפוליטי שמתמשך מזה זמן רב בין המעצמות הכלכליות, העימות הגיע לרמה הנמוכה ביותר מזה עשרות שנים. ההסלמה משמעותית עד כדי כך שאין זה חסר תקדים שארה"ב בחרה לנקוט כפי שנקטה כאשר סגרה היא את השגרירות, אך ללא רבב זהו צעד נדיר ודרמטי, שקשה להתעלם ממנו.

זו קונסוליה ולא שגרירות, לכן היא אינה אחראית למדיניות. אבל היא ממלא תפקיד חשוב בהקלת הסחר שנעשה בין המדינות. תגובתה של סין איננה איחרה מלהגיע היא הורתה לארה"ב לסגור את הקונסוליה שלה בעיר צ'נגדו, תוך פגיעה נוספת בתשתית הדיפלומטית המאפשרת תקשורת בין המדינות. זו ככל הנראה ההתפתחות המשמעותית ביותר עד כה בהידרדרות היחסים אשר הולכת וגדלה בחודשים האחרונים, שכללה הגבלות על קבלות ויזה, כללים חדשים בנושא נסיעות דיפלומטיות וגירוש כתבים זרים מצד שתי המדינות. ניתן לומר כי, ארצות הברית היא זו שהובילה את מעגל העימות האחרון.

מדיניים בכירים מרחבי העולם מנסים לענות על שאלת מיליון הדולר איך היחסים בין שתי המעצמות העולמיות הללו הידרדרו עד כדי כך. בכירים בממשל תיארו את קונסולית יוסטון כמרגל כלכלי המשפיע על פעולות שלדבריהם מתרחשים בכל המתקנים הדיפלומטיים הסיניים. הרשויות אמרו כי הפעילות בטקסס חצתה את הקווים המקובלים וממשל ארצות הברית היה חייב לנקוט בצעדים המתאימים.