בנימין נתניהו ראש ממשלת ישראל אישר במהלך השבוע החולף את מחויבותו ליוזמת השלום של דונלד טראמפ נשיא ארצות הברית. יחד עם זאת, הוא שתק בכל הנוגע לתכניות סיפוח ההתנחלויות בגדה המערבית במסגרת תכנית. ישראל ממתינה לאישור ארה"ב להתקדמות התהליך אך טרם קיבלה אישור סופי לסיפוח שטחים של כ-30% מהגדה המערבית כפי שתואר לראשונה בתכנית המאה של טראמפ שפורסמה בתחילת השנה בחודש ינואר. התכנית של טראמפ מבטלת מספר סעיפים שהיו בהסכמים שונים שנחתמו בעבר המתייחסים לסכסוך הישראלי-פלסטיני ובכך מעוררת דיון ושיח רב בארץ בפרט ובעולם כולו.

תוכנית המאה של טראמפ היא הניסיון הראשון לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני כי אינו לוקח בחשבון את החלטת האו"ם, שהתקבלה בעקבות מלחמת ששת הימים. החלטה זו הייתה הבסיס לכל יוזמת שלום והיא כללה סעיפים רבים שחלקם נתנו עדיפות למדינה הפלסטינית וחלקן למדינת ישראל. סעיפים כמו זכות השיבה לפליטים פלסטינים מרחבי העולם או זכות להבטחת גבולות קבועים למדינת ישראל.

מאז העברת ההחלטה, ישראל החזירה את חצי האי סיני למצרים ונסוגה מרצועת עזה, הנמצאת כיום תחת שליטת חמאס, כמו כן ישראל נתנה בעקבות ההסכם לסורים חלק מרמת הגולן. לתוכנית שהוחלטה לפני מספר שנים יש מספר עמימויות בסעיפייה שגורמים לויכוחים ומלחמות עד עצם היום הזה בין ההנהגה הפלסטינית להנהגה הישראלית. תוכנית המאה אשר מציג טראמפ היא ייחודית וראשונה מסוגה שמבטלת את האפשרות לחזור לקווים של לפני 67' יתרה מזאת מבטלת באופן גלוי את החלטות האחרות שהתקבלו באו"ם אשר התייחסו לסכסוך הישראלי-פלסטיני עקוב הדם ורב השנים.

לנו נותר לאחל מכל הלב ששני הצדדים ימצאו את עמק השווה ביום מן הימים ונוכל לחיות בשלום ובאחווה עם שכנינו ללא מלחמות מריבות ואבדות בנפש משני הצדדים. האם תכנית המאה של טראמפ תפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני ? אנו נשאר עם אופטימיים ונקווה שאכן כך יהיה ויפתח עידן חדש במזרח התיכון.