עוזרי הביטחון הלאומי הבכירים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא הצליחו להגיע להחלטה אם לתמוך בתוכנית הסיפוח, מבוי סתום שיכול להשפיע על תזמון הפעולה של ראש הממשלה נתניהו. נמסר השבוע מגורמים בכירים בבית הלבן כי ההתייעצויות עם גורמים ישראלים יימשכו כשינסו לנסח הצעה שתתמוך בתוכניתו של טראמפ להסכם שלום בין הישראלים לפלסטינים.

החלטת ממשל טראמפ בקשר לסיפוח עשויה לשנות את עמדת אמריקה במזרח התיכון ולהשפיע על התמיכה של טראמפ לשנת הבחירות עם נוצרים אוונגליסטים, חלק ניכר בבסיסו הפוליטי. הקהילה הבינלאומית מתנגדת ברובה לסיפוח, אך רבים מתומכיו של טראמפ תומכים בה בהתלהבות. ההודעה על השהיה הגיעה יום לאחר שיחות חד משמעיות על גיבוי כוונת נתניהו להרחיב את הממשל האזרחי של ישראל לחלקים גדולים בגדה המערבית.

גורם בכיר בממשל אמר כי שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן והשליח המיוחד של הממשל לשלום המזרח התיכון אבי ברקוביץ' יגיעו לישראל ביום חמישי להמשך דיונים. הבכיר אמר כי ישיבות הבית הלבן היו טובות מאוד אך הוסיף כי "עדיין אין החלטה סופית לגבי הצעדים הבאים ליישום תוכנית טראמפ." הפקיד לא הוסמך לדון בנושא בפומבי ודיבר בתנאי אנונימיות.

טראמפ יכול היה להתייצב לחלוטין עם נתניהו, שציטט ב -1 ביולי תאריך מקווה להחלטה, או לאשר השתלטות פחות מקיפה או להתנגד לה על הסף, שזה התרחיש הכי לא סביר. תאריך זה לא נקבע באבן וחוסר הוודאות בעמדת ממשל טראמפ יכול להפוך את התאריך הזה פחות סביר. אך נתניהו צפוי לפעול לפני הנפילה, לאור אי וודאות לגבי סיכוייו של טראמפ לכהונה שנייה וההתנגדות המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית לסיפור ג'ו ביידן.