חרדה לבריאותם ולשלומם של הקשישים בישראל הולכת ועולה עם כל מקרה מדווח על קשיש או קשישה שנפלו קורבן לקורונה. הדאגה שבשגרה של בני המשפחה לסבתא ולסבא הופכת בימים האלה לקשה הרבה יותר כשנאסר מגע בין הקשישים לבין העולם החיצוני וכשרבים רבים מהם נמצאים בבידוד מחשש שנדבקו בנגיף.

יכול להיות שפיתרון לרבות מהבעיות הנוכחיות יימצא בטכנולוגיה. קשישים אולי אינם הראשונים לאמץ טכנולוגיות חדשות אבל עכשיו נראה כאילו היא מאמצת אותם. למשל בפסח הקרוב, כשבמשפחות רבות יחגגו את ליל הסדר באפליקציית זום, המשפחה הגרעינית ליד השולחן וסבא וסבתא בטאבלט מרחוק. רק צריך לתרגל אותם בהפעלת הכפתורים הנכונים והנה סבתא מכוונת את המצלמה וסבא מקריא הא לחמא עניא וגם מניף את המצות.מערכת טכנולוגית מיוחדת לסיוע לקשישים נקראת עכשיו לדגל, מערכת Watcher של חברת אוליטיקס (Owlytics) הישראלית. בבסיסה מדובר במערכת מעקב רפואי אחר קשישים, משוכללת יותר מלחצני המצוקה שמותקנים בבתי קשישים רבים. אבל עכשיו, כשאנשים מבחוץ אינם יכולים להיכנס לבתי הקשישים, אפילו לא הילדים שלהם, שעוני המעקב של אוליטיקס עשויים להיות אמצעי חשוב כדי לדעת שהכל כשורה עם ההורים.

קשישים או לא, המערכת מבוססת על שימוש בשעונים חכמים מחזית הטכנולוגיה, שעוני גרמין בעל יכולת מעקב בריאות ולאחרונה גם שעוני סמסונג אקטיב 2 משוכללים ביותר. השעונים הם רק החיישנים שאוספים את מדדי הבריאות אישיים. יכולת החיבור הסלולרית שלהם מאפשרת ניטור הקשישים גם מחוץ לדירה, הרמקול והמיקרופון המותקנים בהם מאפשרים תקשורת עם הקשיש במקרה הצורך וחיישן הא.ק.ג המותקן בהם יאפשר ניטור נתוני הלב (לאחר אישור רשות ה-FDA האמריקאית) שיתווספו לנתוני התנועה והנפילה.כל הנתונים מועברים למערכת מידע שמרכזת והאלגוריתם מנתח את הנתונים ומזהה חריגות מתבנית ההתנהלות הרגילה של הקשיש או הקשישה או חלילה נפילה, שבגילים האלה עלולה להיות קריטית. מערכת הבינה המלאכותית שמבוססת על צבירת נתונים מתמשכים של התנהגות הקשיש מסוגלת גם להעריך את סיכון הנפילה במצבים שונים ולהתריע על כך מבעוד מעוד. בכל פעם שמתגלה אירוע חריג, המערכת שולחת התרעה – אם לצוות הרפואי בית הדיור המוגן בו מתגורר הקשיש או במקרה של קשיש בביתו – למוקד סיוע רפואי. כך למשל התריעה המערכת לפני כמה ימים על קשישה בת 85 שמתגוררת בגפה, שהיא מסתובבת בבית הלוך ושוב בשעות שבהן היא ישנה בדרך כלל. מדובר בתבנית התנהגות חריגה שלה, וההתרעה על כך הגבירה את ערנות הצוות, בדיוק כשהקשישה נפלה ונחבטה, מה שאיפשר להם להזניק מיידית סיוע רפואי.

לשיחת הכוונה ללא עלות חייגו 0502277155 או השאירו פרטים