מדענים ישראלים גילו שלא בכוונה דרך חדשה לחזות מהו הסיכוי של חולי סרטן לפתח גידולים משניים מסכני חיים. אחת הדאגות הגדולות ביותר בקרב חולי סרטן היא שלאחר הסרת הגידול הראשוני שלהם יתפתחו גידולים משניים (גרורות) אשר מהווים אחוז ניכר ממקרי המוות הקשורים למחלת הסרטן, מה שקורה כעת זה שלוקח זמן רב לאחר הניתוח עד שדוח פתולוגיה נותן אינדיקציה מדויקת ככל הניתן למצבם הבריאותי והאם חלילה ישנן גרורות שמתפשטות בגופם.

צוות המדענים הישראלי מהמכון הטכנולוגי לישראל גילה כי ניתן להשתמש בג'ל מיוחד במטרה להעריך באופן מיידי את הסבירות של חולה לפתח גידול משני לאחר פרוצדורה כרורגית לדוגמה ניתוח להסרת גידול סרטני. צוות המחקר מונה פרופסורים ודוקטורים המומחים בתחום טוענים כי השיטה המפותחת הינה מדויקת מהירה הרבה יותר בהשוואה לתוצאות המגיעות ממעבדות הפתולוגיה. 

פרופסור וויס אשר הגתה את השיטה ביחד עם צוות המחקר העובד עימה גורסת כי השיטה תיווכח מצילת חיים, זאת בשל העובדה כי מידע מדויק בזמן הנכון יוכל להבטיח שמטופלים יהיו מודעים לרמת הסיכון בה הם נמצאים, כך שגידולים משניים יתגלו או יימנעו לפני שיהיה להם את הצ'אנס להתפתח ולגדול ולהפוך למסכני חיים. פרופסור וויס מוסיפה כי המצאתה מקטינה את הסיכוי לכך שימסר מידע כוזב לחולה.

השיטה התגלתה שלא במכוון כאשר המעבדה שלה הכינה ג'ל מיוחד הנקרא פולימרי והניחה עליה תאים סרטניים לצפייה כללית. נתבצעה הצלחה במציאת חיבוריות בין תאים אגרסיביים עם הסביבה שלהם ובזכות עובדה זו נתגלתה הבשורה המשמחת. מי שעלתה על כך בשעת אמת הייתה דוקטורנטית אשר עובדת בצוות המחקר של פרופסור וויס, אותה דוקטורנטית חזתה במאורע והבינה כי מתרחש מאורע מחונן שאנו מקווים שיהווה פריצת דרך בכל הנוגע למחלה ההרסנית מחלת הסרטן ובעזרת המצאה זו חיים רבים בארץ ובעולם ינצלו.