כולנו יודעים שצייתנות הופכת את הכלבים למהנים יותר עבור הסביבה. מה שרבים מאיתנו לא יודעים שזה שיש יתרונות אחרים, פחות ברורים עבור רבים מאיתנו.. אימוני צייתנות עוזרים לכלב לראות אותך כמנהיג, וזה גם נותן לכלב אימון נפשי – דבר שכלבים רבים זקוקים לו בדיוק כמו פעילות גופנית כדי למנוע את השעמום ולגרום להם להרגיש מועילים. וכמה פקודות עשויות אפילו להציל את חיי הכלב שלך יום אחד.

להלן היסודות שכל כלב צריך לדעת:

פקודת ״שב״

"שב" זה אחת מהפקודות הפשוטות ביותר, אבל שימושית מאוד – אחרי הכל, הכלב שלך לא יכול לקפוץ על כל אורח. כיצד ללמד לשבת ? שיטת פתיון המזון ממצב עמידה. שיטה זו משתמשת בפינוק אוכל כדי לפתות את הכלב שלך לתנוחת ישיבה וגם כדי לתגמל על כך שהוא נענה לפקודה. אם לכלב שלך אין את המוטיבציה מאוכל, אתה יכול להשתמש בצעצוע מועדף במקום. העבר לאט לאט את הפינוק ממש לפני האף של הכלב שלך, ואז מעלה ואחורה מעל הראש ובין העיניים. הרחק את הפינוק במרחק סנטימטר בערך מהכלב כל הזמן. כאשר ראש הכלב שלך נוטה כדי לעקוב אחר הפיתוי, הקצה האחורי שלו אמור לרדת אוטומטית. ברגע שהישבן של הכלב פוגע בקרקע, שבח אותו ותתן לו את הפינוק. חזור על התרגיל מספר פעמים. ברגע שהכלב שלך תופס אותו, הציג את הרמיזה המילולית: אמור "לשבת" רגע לפני שתעביר את הפינוק. אם זה לא עובד והכלב שלך קופץ. אתה כנראה מחזיק את פיתוי גבוה מדי – נסה שוב עם האוכל במרחק סנטימטר מעל הראש של הכלב שלך.

כיצד ללמד לשבת ? שיטה חלופית

בכל פעם שאתה סביב הכלב שלך ורואה אותו מתחיל לשבת, אמור "לשבת". ברגע שהקצה האחורי שלה פוגע ברצפה, שבחו אותה ותגמלו אותה עם ליטוף בטן או פינוק אם יש לך כזה ביד. בקרוב הוא שייך את המילה "לשבת" לפעולה.

"לשבת" למתקדמים

ברגע שלכלב יש את הצליל של הפקודה "לשבת", אתה יכול לאט לאט להפוך אותו למאתגר יותר. עמדו במרחק מהכלב שלכם כשאתם מבקשים לשבת, ואז שתי מטר משם, והמשיכו להגדיל את המרחק. בקשו ממנו לשבת כשגבו מופנה, כשיש אדם או כלב אחר במרחק, ואז קרוב יותר, ואז ממש ליד הכלב שלך, שאתה מקפיץ כדור, וכן הלאה. הוסף אתגר חדש רק אם הכלב שלך מגיב בצורה טובה. אם הכלב שלך מתבלבל, נסה שוב, התקדם הפעם לאט יותר.

פקודת ״ארצה״

אחרי שהכלב שלך למד את הפקודה "לשבת", הגיע הזמן ללמד "ארצה". התחל במקום מוכר, כמו הבית או החצר שלך, שם אין הסחות דעת.

כיצד ללמד "ארצה": שיטת פיתוי המזון

הדרך הקלה ביותר ללמד "ארצה" היא להשתמש בפינוק אוכל טעים, הן כדי לפתות את הכלב שלך למצב ארצה ואז לתגמל אותו על כך שהוא ציית לפקודה. כשאתה מחזיק פינוק טעים ביד, תבקש מהכלב לשבת. הסתובב עם הפינוק מול האף של הכלב שלך והוריד אותו ישר למטה, ברגע שהוא ברצפה, שבח אותו והציעו את הפינוק. חזור על התרגיל מספר פעמים. ברגע שהכלב שלך שוכב במהירות כשאתה מפתה אותו עם הפינוק, הציג את הרמז המילולי: אמור "למטה" רגע לפני שתעביר את הפינוק מקדימה של האף למטה לרצפה.

אם זה לא עובד

הכלב שלך קם במקום לשכב. אם הכלב שלך קם, פשוט סגור את הפינוק בכף היד עד למצב שכיבה. עודד אותו. וברגע שהוא יורד ארצה, שבחו אותו והציעו את הפינוק. הכלב שלך מוריד את ראשו לרצפה ומרים את הבטן באוויר? העבירו את הפינוק לכיוון החזה שלו, וקצה הגב שלו אמור לרדת.

כיצד ללמד "למטה"? שיטת הרגליים

1. שב על הרצפה כשהכלב לצידך. השאר ברך אחת מורמת כדי ליצור מנהרה גדולה מספיק כדי שהכלב שלך יכול לעבור דרכה.

2. החזק פינוק ביד שמאל לצד הכלב שלך. שים את היד שלך מתחת לרגלך כדי להראות לכלב את הפינוק. ואז גרור לאט את הפינוק לאורך הרצפה והרחק מהכלב שלך, ושוב חזרה דרך המנהרה שיצרת מתחת לרגלך. הכלב שלך יצטרך לשכב כדי לזחול במנהרה אם ירצה את הפינוק. ברגע שהוא יורד ארצה, שבח אותו והציעו לו את הפינוק.

3. חזור על התרגיל מספר פעמים.

4. ברגע שהכלב שלך נשכב במהירות כשאתה עם הפינוק, הצג את הרמז המילולי: אמור "למטה" רגע לפני שתעביר את הפינוק מקדימה של האף למטה לרצפה.

"למטה" למתקדמים

ברגע שלכלב יש את הצליל של הפקודה "למטה", אתה יכול לאט לאט להפוך את זה למאתגר יותר. עמוד במרחק מהכלב כשאתה מבקש ממנו לשכב, ואז שתי מטר משם, והמשך להגדיל את המרחק. אמור "למטה" כשגבו מופנה, כשיש אדם או כלב אחר במרחק, אז קרוב יותר, ואז ממש ליד הכלב שלך, שאתה מקפיץ כדור, כשיש וכן הלאה. הוסף אתגר חדש רק אם הכלב שלך מגיב בצורה טובה. אם הכלב שלך מתבלבל, הסר את האתגר ונסה שוב, התקדם הפעם לאט יותר.

פקודת ״הישאר״

הפעולה הפשוטה של הישאר עדיין מהווה אתגר עצום עבור חלק מהכלבים, במיוחד גורים צעירים. כדי ללמד שהייה איתנה כסלע, התחל בקטן והקל על הכלב שלך לתקן את זה. עבור גור צעיר ונמרץ, פירוש הדבר יכול להיות שהייה של חצי שניה. זה בסדר – מחצי שניה אתה יכול לבנות לשנייה אחת, ואז שתיים, ומשם להגדיל. 

כיצד ללמד "להישאר"

התחל במקום שמוכר לכלבך, ללא הסחות דעת מפתות. השאר את הכלב שלך ממוקד בך על ידי כך שהוא עומד ממש מול, נותן לה את מלוא תשומת ליבך, ומביט בעיניים. עם פינוק ביד, לבקש מהכלב לשבת או לשכב.אם הכלב שלך מחזיק לשנייה או שתיים, שבח אותו ותן פינוק.

חזור על התהליך, והפעם גרם לכלבך להחזיק בתנוחה כמה שניות לפני שתתן לו את הפינוק.

ברגע שהכלב שלך מגיב בצורה טובה, הוסף את הרמז המילולי. בקש מהכלב שלך לשבת או לשכב, ואז להגיד לה "להישאר", הושיט את היד שלך לכיוון האף במצב "עצירה". אם הוא נשאר שנייה או שתיים, שבח אותו והציע פינוק. חזור על הרצף, תוך התמדה בהדרגה שנייה בערך בכל פעם לבקש שהייה ארוכה יותר.

אם זה לא עובד

ברגע שהכלב שלך שובר את השהייה, אמור שב! הישאר ”או“ למטה! , תלוי באיזו עמדה הוא במקור. נסה שוב לשהייה קצרה יותר.

אם אתה מתאמן במשך זמן מה והכלב שלך יודע את פקודת השהייה, אתה יכול להשמיע קול חד, כמו נזיפה, כשהוא מפשל. אבל אל תעניש.

"להישאר" מתקדם

ברגע שלכלב יש את הנגיעה של הפקודה "להישאר", אתה יכול לאט לאט להפוך לאתגר יותר. עמדו במרחק מהכלב כשאתה מבקש ממנו להישאר, ואז שתי מטר משם, והמשך להגדיל את המרחק. בקש ממנו להישאר כשגבו מופנה, כשיש אדם או כלב אחר במרחק, ואז קרוב יותר, ואז ממש ליד הכלב שלך, שאתה מקפיץ כדור וכן הלאה.

הוסף אתגר חדש רק אם הכלב שלך מגיב בצורה טובה. אם הכלב שלך אי פעם שובר שהייה, הפוך את השהות לקצרה יותר, הסר את הסחות הדעת או עמד קרוב יותר ונסה שוב.

פקודת ״בוא״

הפקודה "בוא" – היא אחת המיומנויות החשובות ביותר ללמד את כלבך. לא רק שזה יעזור לך להימנע ממשחק מביך של "לתפוס אותי אם אתה יכול" כשאתה מנסה לעזוב את פארק הכלבים, אלא שזה יעזור לשמור על כלבך בטוח מחוץ לרצועה.

כיצד ללמד "בוא"

התחל בתרגול בתוך הבית או בחצר האחורית המגודרת, שם אין יותר מדי הסחות דעת. אם הכלב שלך נדבק לצידך כמו דבק ואתה לא יכול להתרחק מספיק כדי לבקש ממנו לבוא, תוכל לבקש מחבר להחזיק את הכלב שלך בזמן שאתה לוקח כמה צעדים.

עם פינוק ביד, כווץ כלפי מטה ופתח את זרועותיך בתנועה מבורכת, מתנודד עם הפינוק ואומר "בוא!" בנימת קול נלהבת ושמחה.

ברגע שהכלב שלך מתחיל לנוע לכיוון שלך, שבח ועודד אותה בנימה חיובית: "כלב טוב! כלב טוב! " אם הוא מפסיק או מתחיל להתרחק, עצור מייד את השבחים. כשהוא מתחיל להתקרב אליך שוב, המשך שוב. כאשר הכלב עובר את הדרך עד אליך, הציע את הפינוק הטעים כמו גם שבחים וליטופים. ואז תגיד לכלבך, "לך לשחק!" חזור על התרגיל.

אם זה לא עובד

אל תנזוף בו על כך שלא הגיב. פשוט תקרא לו, בקש ממנו שוב לבוא, והתחל לרוץ אחורה, הרחק מהכלב, כדי לעורר אותו לעקוב. מחאת כפיים עשויה גם לשכנע שזה משחק מהנה אליו היא רוצה להצטרף. התחל לשבח את הכלב ברגע שהוא מתקדם לעברך.

אתה יכול לומר לו שיבוא שוב בנימה חדה יותר. אם הוא מציית, שבח והראה את הפינוק בידך, אך אל תיתן אותו. לך כמה צעדים ובקש שוב לבוא, ותן את התענוג אם הוא מציית. זה מראה שצריך להגיע לשיחה הראשונה אם הוא רוצה את הגמול.

אם הוא לא בא בפעם השניה שאתה מנסה, הסר את כל הסחות הדעת המפתות, כמו כלב אחר או צעצועים בקרבת מקום. זה עוזר ללמד אותה שכאשר הוא לא מציית, הכיף נגמר.

במיוחד עם הפקודה "בוא", אנו הבעלים לעתים קרובות הם הגורמים לבעיה. שקול אם אתה מבצע טעויות נפוצות אלה:

מצפה ליותר מדי, מוקדם מדי. כדי ללמד פקודה בצורה טובה, אתה רוצה להוסיף אתגרים נוספים בהדרגה מאוד, ולהקל על הכלב לתקן את זה. אם הוא טועה, כלומר בורח כשאתה מבקש ממנו לבוא. אם אתה צריך להשיג את הכלב שלך אבל יודע שהוא בטח לא יבוא, פשוט ניגש אליו ומצמיד ברצועה.

אל תעניש את הכלב שהוא מגיעה אליך. זה החטא המרכזי של לימוד "בוא". לא צריך להיות גאון כלבים להבין את שאם נזיפה או שמא מחכים לו כשיבוא, באמת הוא היה מעדיף ללכת לכיוון ההפוך, ניתן לתקן בטון קולי. אם אתה נשמע זועם, סביר להניח כי הכלב שלך יציית. התרחקות מהכלב שלך, לעומת זאת, יפתה אותו ללכת אחריך.

"בוא" למתקדמים

כדי לגרום לכלב שלך להצלחה, תרצה להתחיל בהדרגה. התחל ללמד את הפקודות בתוך הבית או בחצר מגודרת, אחר כך בחוץ ברצועה, אחר כך בחוץ עם רצועה ארוכה יותר, ואז בחוץ ברצועה עם הסחת דעת – מישהו זורק כדור, כלב של חבר מתרוצץ מסביב. אם הפקודה של כלבך מתפוררת, התקרב יותר לכלב, או הסר כמה מהסחות דעת – ונסה שוב.

המבחן האולטימטיבי הוא פארק הכלבים, מקום של ריחות מרתקים וחברים למשחקים. כשאתה מתרגל לראשונה את הפקודה בפארק הכלבים, התחל עם הרצועה של הכלב שלך ובקש ממנו לבוא מספר פעמים, תגמל בפינוק ותשבח בכל פעם שהוא מגיב.

אתה יכול לתת לו חטיף ברגע שהוא מציית בעקביות, תקרא לו אליך מעת לעת, ותשבח אותו לתגמל אותו בבואו. ואז תגיד, "לך לשחק!" ולתת לו לחזור להנאה ומשחקים. אם רוב הפקודות מסתיימות בפינוק, בשפשוף בטן ואז בשחרור לחזור לשחק, הוא לעולם לא התעלם מהקול של שלך אומר, "בוא!"

אילוף רצועה

משיכת הרצועה היא בעיה נפוצה, אז איך מפסיקים את זה?

בין אם זה גור חדש או כלב מבוגר, אל תתן לכלב או לגור להגיע לשום מקום שהוא מושך. אתה מוביל, לא הפוך.

סיבות

כלב אנרגטי מושך כי הוא להוט לנוע. כלב סקרן מכלב, אדם, שיח, פרפר או כל מה שתופס את תשומת לבו. ישנן סיבות רבות שהכלבים מושכים, אך כולם מסתכמים בכך: כלבים מושכים כי אנו נותנים להם. אם ההליכה ממשיכה – או אפילו מואצת – כאשר הכלב שלך מושך זה טעות.

כיצד למנוע את הבעיה

בחר מקום שקט ללא הסחות דעת מפתים להתאמן בו, בדרך כלל בתוך הבית או באזור מגודר.

1. הרצועה קרובה לגופך, והמתן לכך שהכלב מושך. ברגע שהכלב מושך, תעצור ותגיד לו שב. ברגע שהכלב שלך מתיישב שבח אותו, תן לו פינוק ואמור "בוא נלך." קח צעד אחד קדימה ועמד בשקט.

2. חזור על הרצף. כל פעם שהכלב מושך.

אופציות נוספות

שנה כיוון. החזק את הרצועה קרוב לצידך, כך שלכלב יש רק כמה סנטימטרים של רפיון, והתחל ללכת. בכל פעם שהכלב מושך לכיוון כלשהו, ​​שנה כיוון. הסתובב והלך בכיוון ההפוך. אם הוא מושך שמאלה, פנה ימינה וכן הלאה. אל תטלטל ברצועה, פשוט תשנה כיוון בצורה חלקה. הכלב שלך יבין שאם הוא לא ירצה להישאר מאחור, הוא צריך להיצמד קרוב.

הפוך לעץ. ברגע שהוא מתחיל למשוך והרצועה מתהדקת, הפוך לעץ – כלומר הרגליים שלך לא זזות. קרא בשמו וחזור כמה צעדים אחורה עד שהוא מתקדם לעברך. תגמל אותו עם פינוק ותתחיל ללכת שוב. בשנייה שהוא מושך ברצועה, תעצור שוב.

טעויות נפוצות

ודא שאתה נמנע מטעויות נפוצות האלה:

נותן להליכה להמשיך. אם אתה ממשיך ללכת, אתה מתגמל את הכלב שלך על כך שנשאר קדימה. אם תלך מהר יותר, אתה נותן תגמול בונוס. משוך לאחור ברצועה. רוב הכלבים מגיבים ללחץ על ידי משיכתם עוד יותר חזק.

מוצרים שמרתיעים משיכה

יש מספר צווארונים ורתמות שנועדו להרתיע את הכלבים מלמשוך. חלקים יכולים לפגוע בכלב, במיוחד אם משתמשים בהם בצורה לא נכונה, לכן חקור ובדוק מוצר לפני שאתה משתמש בו.

צווארון 

זה נראה כמו לוע, אך הוא נועד להפסיק למשוך, לא לנשוך. כאשר הכלב שלך הולך קדימה, המתח על קו האף של יפנה את ראשה לצד. אם הכלב רוצה להסתכל – וללכת – ישר קדימה, צריך ללכת ברצועה רופפת. רצועת ראש עשויה להיות בחירה טובה עבור כלב שמושך כל כך חזק עד שהוא נחנק או משתעל, מהסיבה שמוצר זה לא מפעיל לחץ על קנה הנשימה.

רתמה

הרתמה יושבת סביב חזהו וכתפיו של הכלב, והרצועה מחוברת לטבעת בקדמת חזהו של הכלב. הרעיון הוא שכאשר הכלב מושך, הוא יפנה לצד. היזהר כשאתה מחפש רתמות – חלקם נצמדים לרצועה בגב הכלב, ולא בחזה, מה שעלול להחמיר בעיית משיכה.

צווארון חנק

קולרי חנק מתהדקים סביב צווארו של הכלב כאשר אתה מושך את הרצועה. הרבה מאמנים לא אוהבים אותם מכיוון שהם גורמים לכאב ויכולים לפצוע את קנה הנשימה, הצוואר ועמוד השדרה של הכלב. ואם הם יתפסו על משהו, הכלב שלך יכול להיחנק למוות. אם השרשרת לא תוחדר כראוי דרך הטבעות, היא תמשיך לחנוק את הכלב שלך גם כששחררת את המתח ברצועה.

אזהרה: אסור לעולם להשתמש בצווארון חנק על גורים, כלבים ללא פרווה בצוואר עבה, כלבים עם בעיית נשימה, או גזעים שבירים, כמו צ'יוואווה או יורקשייר טרייר מכיוון שאתה יכול בקלות לפצוע את הכלב שלך.

קולרי דוקרנים 

כפי ששמם מרמז, בקולרים האלה יש שקעים מתכתיים בצד התחתון של הצווארון שידקרו את צווארו של הכלב כשאתה מושך את הרצועה. מכיוון שזה פוגע בכלב, הרבה מאמנים לא ממליצים עליו.

בשורה התחתונה: אתה יכול ללמד את הכלב שלך מתוך הרגל בלי להשתמש בצווארונים כואבים, אבל זה לוקח זמן, סבלנות, ומחויבות. לעולם אל תתן לכלב להגיע למקום שהוא מושך. אם הכלב שלך הולך מקדימה, עצור, או שנה כיוון במהירות כדי שהכלב ילמד להתקרב אליך.

לייעוץ והכוונה חייגו 0502277155 או השאירו פרטים

אריאל אהרוני