כאשר הכלב מאיים באופן קבוע, יש בעיית התנהגות קשה. תוקפנות היא אחת הסיבות העיקריות שבעלי כלבים מבקשים את עזרתם של מאמן כלבים מקצועי. וזה לא רק כלבים גדולים יותר הנקראים "גזעים מסוכנים". כל גזע מסוגל להפוך לאגרסיבי בנסיבות הנכונות. למרות שלא ניתן לרפא תוקפנות בן-לילה, ישנם צעדים שנוכל לנקוט כדי לרסן את ההתנהגות האגרסיבית ולעזור לכלבכם להישאר רגוע.

מדוע כלבים מתנהגים באגרסיביות?

התנהגות תוקפנית אצל כלב מתייחסת לכל התנהגות הקשורה לאיום. הצעד הראשון לעצור התנהגות זו הוא להבין מה גורם לתוקפנות של הכלב. יש כלבים שנוהמים שמישהו ניגש אליהם בזמן שהם אוכלים או לועסים עצם, למשל. אחרים מגיבים באגרסיביות כלפי ילדים או זרים. גם התוקפנות לא צריכה להיות מכוונת לאדם. חלק מהכלבים הופכים לאגרסיביים סביב בעלי חיים אחרים, או רק בעלי חיים ספציפיים (חתולים אך לא כלבים אחרים), או כלפי חפצים דוממים, כמו גלגלים, רוכבי אופנועים או ציוד לחצר. הדבר העיקרי שיש לזכור הוא שאי אפשר לפתח תוכנית לשנות את התנהגות הכלב עד שמגלים מה הסיבה מאחוריו. הסוגים הנפוצים ביותר של תוקפנות כלבים כוללים:

תוקפנות טריטוריאלית

הכלב מגן על מרחבו או על ביתו ממי שהוא נראה כפולש.

תוקפנות מגנה

הכלב מגן על קרוביו מפני חיה אחרת או אדם אחר. כלבי אם גם מגנים מאוד על גוריהם ועשויים להפוך עוינים כלפי כל מי שמתקרב אליהם.

רכושנות

הכלב מגן על אוכל, צעצועים, עצמות או חפץ אחר בעל ערך אליו. זה נקרא לפעמים שמירת משאבים.

פחד מתוקפנות

הכלב מפחד ומנסה לסגת, אך לאחר מכן תוקף כשהוא בפינה.

תוקפנות מתגוננת

בדומה פחד מתוקפנות – הכלב תוקף להגנה על משהו ולא מנסה לסגת קודם. בדרך כלל כלבים אלה מראים סימנים אחרים, עדינים יותר, שהם רוצים להישאר לבד לפני שהם נושכים, כמו הפניית ראשם.

תוקפנות חברתית

הכלב מגיב באגרסיביות לכלבים אחרים במצבים חברתיים. כלבים שאינם חברתיים כראוי עם כלבים אחרים ואנשים עשויים גם להפגין תוקפנות.

תוקפנות מתסכול

הכלב מתנהג באגרסיביות כשהוא מוגבל ברצועה או בחצר מגודרת. כאשר הכלב מגורה ואינו חופשי כדי להגיב לגירוי, הוא עשוי לפעול. לפעמים כלב עשוי להתרגש יתר על המידה, כמו לפני הליכה.

תוקפנות מופנית

הכלב עלול להפוך לאגרסיבי כלפי אדם שמנסה להפריד בקרב כלבים. זה יכול לקרות גם כאשר הכלב לא יכול להגיע למטרה שלו, כמו כלב בצד השני של הרחוב.

תוקפנות מכאב

הכלב מגיב בתוקפנות כשהוא פצוע או כואב.

תוקפנות הקשורה למין

שני כלבים זכרים או שני כלבות נקבות הופכים לאגרסיביים כאשר הם מתמודדים על תשומת לבו של בן או בת זוג. ניתן להימנע מכך על ידי עיקור וסירוס כלבים.

תוקפנות טורפת

הכלב מתנהג באגרסיביות ללא אזהרה למשל כאשר רודף אחר חיות הבר. אינסטינקט זה עלול להפוך לסכנה קשה כאשר ילד משחק במרדף עם הכלב. זה אולי מתחיל כמשחק תמים, אבל כלבים עם תוקפנות טורפת עשויים להידלק במהירות ואולי לנשוך את הילד.

סימנים לכך שהכלב שלך עשוי להיות אגרסיבי

חשוב לעקוב אחר דפוס של סימני אזהרה, כמו: נוהם ונשמט, גוף נוקשה וזנב מתנדנד במהירות, ללקק שפתיים או מפהק, מבט מסיט, פרווה מורמת, מתכופף ומתנדנד בזנב, רואה לבנים בעיניים, לא כל הכלבים המפגינים התנהגות זו הם בדרך כלל אגרסיביים – רבים מסימני האזהרה הללו מעידים גם על חרדה או פחד.

כיצד להפסיק את התוקפנות

רשמו מתי כלבכם הופך לאגרסיבי והנסיבות סביב ההתנהגות. זה ישחק תפקיד חשוב בקביעת הצעד הבא. חשוב להתמודד עם הגורם הבסיסי לתוקפנות. ההתנהגות היא רק סימפטום לבעיה בסיסית. ישנן מספר דרכים בהן תוכלו לנהל את העוינות ולעזור לכלבכם להישאר רגועים. זה ייקח זמן, עקביות, ואולי גם עזרה של איש מקצוע.

בקרו את הוטרינר 

כלבים שאינם אגרסיביים בדרך כלל אך מפתחים לפתע התנהגויות אגרסיביות עשויים לסבול בבעיה רפואית. בעיות בריאות שעלולות לגרום לתוקפנות כוללות תת פעילות של בלוטת התריס, פציעות כואבות ובעיות נוירולוגיות כמו דלקת המוח, אפילפסיה וגידולי מוח. שוחחו עם הווטרינר שלכם כדי לקבוע אם זה המקרה עם הכלב. טיפול או תרופות עשויים לשפר שיפורים גדולים בהתנהגות הכלב שלך.

התקשרו למקצוען

אם הווטרינר שלך פסל בעיה רפואית, הגיע הזמן להתקשר למאמן כלבים מקצועי. מכיוון שתוקפנות היא בעיה רצינית, אסור לנסות לתקן אותה בעצמך. איש מקצוע יכול לעזור להבין מה גורם לתוקפנות של הכלב וליצור תוכנית לניהולו.

למציאת מאמן התקשרו להכוונה 0502277155 או השאירו פרטים

צרו תוכנית

מאמן יכול לעזור להבין את הגישה הטובה ביותר לניהול התוקפנות של הכלב. ברוב המקרים נשתמש בחיזוקים חיוביים בכדי ללמד את הכלב התנהגויות חדשות. לדוגמה, אם הכלב אגרסיבי כלפי זרים, התחילו בכך שתעמדו רחוק ממישהו שהכלב לא מכיר. צריך להיות רחוק מספיק כדי שהכלב לא יתחיל לנהום. לאחר מכן, תגמלו עם הרבה פינוקים ושבחים תוך כדי צמצום בהדרגה את המרחק בין הכלב לזר, להמשיך להשתמש בחיזוקים חיוביים. באופן אידיאלי, הכלב יתחיל ללמוד שזרים שווים פינוקים ותראו ירידה בתוקפנות שלו. הליך זה יכול לעבוד על מנת לגרום להתרגל לכלבך במגוון מצבים אחרים.

הימנעות מעונש

ענישה של הכלב בגלל התנהגות אגרסיבית בדרך כלל מדליקה ועלולה להסלים את התוקפנות. אם אתם מגיבים לכלב נוהם על ידי מכה, צעקה או שימוש בשיטה רתיעה אחרת, הכלב עשוי להרגיש צורך להגן על עצמו. ענישה עשויה להוביל גם לכך שהכלב שלכם ינשך מישהו אחר ללא אזהרה. לדוגמה, כלב שנוהם על ילדים מאפשר לך לדעת שלא נוח לו סביבם. אם אתה מעניש כלב על נהמות, הוא עלול לא להזהיר בפעם הבאה שלא נוח לו, אלא פשוט יכול לנשוך.

שקלו תרופות

במקרים מסוימים, אימונים בלבד אינם מספיקים. כלבים שהם תוקפניים בגלל פחד, עשויים להזדקק לתרופות כדי לעזור בניהול הבעיה. חשוב להבין שכלב שחווה פחד, לחץ או חרדה אינו מסוגל ללמוד דברים חדשים. כלבים רבים יזדקקו לתרופות באופן זמני בלבד. שוחחו עם הווטרינר על האפשרויות השונות.

טפלו במצבים בלתי נמנעים

לבסוף, עליכם לשקול האם אורח החיים שלכם מאפשר לכם לעמוד בתוכנית. לדוגמה, אם יש לך כלב שמתנהג בצורה אגרסיבית כלפי ילדים ויש לך ילדים, כמעט בלתי אפשרי להימנע מהמצב שמביא את התוקפנות. במקרה זה, האפשרות הטובה ביותר עשויה להיות למצוא בית חדש עם מבוגרים בלבד.

לשיחת ייעוץ והכוונה ללא עלות חייגו 0502277155 או השאירו פרטים

תוכן וקריינות – אריאל אהרוני 

מומחה שיווק | יועץ משכנתאות