מדען ישראלי מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב פיתח וכעת הוא גם מאשר את תקפותו של בדיקת COVID-19 שעשויה לשנות את חוקי המשחק ברמה הארצית והעולמית. פרופסור גבי סרוסי, איש סגל ביחידה להנדסת אלקטרואופטיקה ומכון אילזה כץ למדע וטכנולוגיה ננומטרית, פיתח בדיקה המזהה נשאים תוך דקה אחת באמצעות דגימות שנאספו מבדיקת נשימה.

סרוסי, צוטט באמירותיו בהודעה לעיתונות כי "מתחילת הניסויים קיבלנו תוצאות מובהקות סטטיסטית בהתאם לדמיות ובבדיקות ה- PCR שלנו." "אנו ממשיכים בניסויים קליניים ונשווה דגימות מחולי COVID-19 עם דגימות מחולים עם מחלות אחרות כדי לבדוק אם נוכל לזהות את השלבים השונים של ההתפתחות הזיהומית של נגיף הקורונה COVID-19."

חלקיקים מבדיקת נשימה פשוטה או מטושי גרון ואף מונחים על גבי שבב שמטרתו לנתח את החומר הביולוגי הנמצא על אותן בדיקות ולספק במהירות תוצאה חיובית / שלילית באמצעות מערכת המחוברת לענן. לאחר מכן המכשיר המתוחכם מעביר את תוצאות הבדיקות למסד הנתונים אליו ניגשות הרשויות, ובכך מאפשר מעקב אחר מהלך התפתחות הנגיף ברמה הארצית.

עלויות הייצור של ערכת בדיקה בודדת צפויות לנוע בין חמישים למאה דולרים, מה שהופך אותה לבדיקה הזולה באופן דרסטי מבדיקות מעבדה שוטפות המתבצעות כעת. בשבוע שעבר הודיע ​​המכון הישראלי למחקר ביולוגי על התפתחות מדעית פורצת דרך המורכבת במציאת נוגדן המנטרל את הנגיף שעורר סערה רבה ברמה העולמית.