החוקרים מאוניברסיטת הטכניון בחיפה פיתחו מסכת פנים בעלת יכולת חיטוי עצמוני לאנשים שיוכלו ללבוש בתוך מגיפת הקורונה, כך הודיע ​​המוסד האקדמי הידוע. לאור ההתפתחויות האחרונות בפקולטה למדע והנדסה של הטכניון, האוניברסיטה הגישה בקשה לפטנט ב- 31 במרץ בארצות הברית – המדינה שנפגעה הכי קשה מהתפרצות הנגיף. נכון לתקופה זו, ארצות הברית דיווחה על 1.68 מיליון (!) מקרים של נגיף הקורונה, ורשמה 98,024 מקרי מוות כתוצאה ישירה מההתפשטות הנגיפית.

תהליך החיטוי עצמו מתרחש כאשר מחממים שכבה של סיבי פחמן במסכה על ידי חיבורו למקור זרם נמוך – הטכניון משתמש במטען טלפון נייד כדוגמה. בשבועות האחרונים אילצה מגיפת הנגיף את ידי ממשלות בכל רחבי העולם לדרוש מהאזרחים שלהם ללבוש מסכות פנים כשהם יוצאים מהבית. לגבי המסכות עצמן, קיימות אפשרויות רבות לציבור לרכוש ולהשתמש בהן. הפופולריות ביותר היא מסכות N95, החיוניות לעובדים רפואיים בקו החזית.

מסכת הפנים החדשנית לשימוש חוזר פותחה בטכניון על ידי דיקן הפקולטה למדעי חומרים והנדסה פרופ' יאיר עין-אלי וקבוצת המחקר שלו, הורסת וירוסים המצטברים על המסכה באמצעות חום בזרם נמוך. אלה הם וירוסים שאחרים היו פוגעים ביעילות מסכת הפנים. כאשר החום בעל זרם נמוך (2 אמפר) מוחל על המסכה של הטכניון, שכבת סיבי הפחמן המציפה את כיסוי הפנים הורסת את הנגיפים – מושגת על ידי פשוט חיבור המסכה לשקע, שמפעיל את תהליך החיטוי.

"התקנות הללו, יחד עם הצורך הדחוף לספק מסכות לצוות הרפואי המטפל בחולי וירוס, הביאו לעלייה בביקוש למסכות אלה ולחיפוש אחר יצרנים וספקים", נמסר בהודעה לעיתונות. "בארה"ב, למשל, נדרשים כ -3.5 מיליארד מסכות על מנת להתגונן מפני מגיפה חריפה – פי מאה ממספר המסכות הזמינות. מחסור מיידי של מסכות התרחש גם בישראל והואץ כאשר משרד החינוך הבריאות הודיעה שחובה להטות מסיכה על הפנים בעת יציאה למרחב הציבורי".

מאז תחילת התפרצות הנגיף, הטכניון היה במירוץ אחר יצירת פתרונות חדשניים, חכמים ומקוריים למאבק יעיל בפיזור הנגיף. בשבוע שעבר פיתחו חוקרים מהפקולטה להנדסה כימית בטכניון את מה שהם מכנים "חומרי חיטוי חכמים", שנוסחו במיוחד כדי להרוס את זיהום הנגיף, שנשאר פעיל כימית לאורך תקופה ממושכת, מסרו האוניברסיטה בהודעה לעיתונות בשבוע שעבר.