הרועה הבלגי הוא כלב רועה, שיש לו תכונות דומות לרועה גרמני, לרבות זה דורש הרבה אימונים ותשומת לב. אם אתם רוצים לאמן רועה בלגי, עליכם להתחיל את התהליך בגיל צעיר. הכשרה מוקדמת ויסודית יכולה לעזור לכם לחסל התנהגות טריטוריאלית או אגרסיבית, שיכולה לצוץ בגזע אם הוא לא מאומן היטב. עם אימונים עקביים, ברורים ומנוסים, ניתן לאמן מלינוי לבצע מגוון עבודות, כולל עבודות הגנה ושמירה.

עשו הכשרה יסודית

חנכו את הכלב בגיל צעיר. בין הגילאים 4 עד 14 (או אולי עד 18) שבועות כלבלב עובר תקופת סוציאליזציה. עליכם לחשוף את הגור שלכם למגוון רחב של מקומות ואנשים בתקופה זו, כך שיידע שמקומות ואנשים חדשים הם חלק נורמלי בחיים.
טיילו עם הגור במקומות ציבוריים, כמו רחובות קניות עמוסים ומקומות שוק, כך שהוא יתרגל להיות בסביבת אנשים.
הביאו מגוון רחב של אנשים לביתכם. כשיש זרים בבית שלך ילמד את הכלב כי זה נורמלי שאנשים חדשים יופיעו והם לא צריכים להרגיש מאוימים בגלל זה שקורה בעתיד.

הקדישו זמן איכות עם הכלב

משחק זה משהו חיוני בחיי הכלב וזה יכול להועיל מאוד בבניית מערכת יחסים עם הכלב. מלינואה בפרט הם כלבי חיבה שאוהבים לבלות עם האדונים שלהם. כך, מגיל צעיר עליכם לבלות זמן איכות עם הכלב שלכם בכל יום. לפחות 30 דקות משחק בכל יום.
לדוגמה, אתם יכולים לתת למלינואה שלכם כדור גומי קטן שאפשר לשחק איתו. זרקו את הכדור לגור ואז תרגלו להביא אותו.

תהיו עדינים עם הכלב. כשאתם יוצרים בסיס טוב לאימונים, עליכם להקפיד לא לכעוס או להיות אלימים עם הכלב. מלינואה בדרך כלל לא מגיבים לטכניקות אימונים אגרסיביות. במקום זאת, הימנעו מלהתייחס בגור שלכם בחומרה כשהוא עדיין צעיר כך שהוא יבטח בך ויתלהב מלעשות מה שאתה מבקש ממנו לעשות.
חשוב לתאם את הציפיות מהתנהגות הכלב, התמקדו ביצירת קשר מבוסס בחיבה במקום בפחד.
אמנם חשוב להפסיק התנהגויות שליליות, כמו לעשות צרכים בבית, הכוונה מחדש ולהראות לכלב מה עליו לעשות במקום זה יעיל בהרבה מאשר לצעוק או להכות את הכלב. זכרו, כשאתם צועקים על כלב, סביר להניח שאין לו מושג מדוע אתם צועקים עליו.

פקודות

התחילו לאמן גור מגיל 8 שבועות. גור צעיר מסוגל בצורה מושלמת ללמוד כיצד לבצע את הפקודות ולהתחיל מוקדם יעזור להם להימנע מללמוד הרגלים רעים. אמרו לכלב "לשבת", "להישאר" ו"בוא "כשתרצו שהוא יעשה את הדברים האלה. אמנם אל תצפו להתנהגות מושלמת בגיל כה צעיר, אך התחלת השימוש בפקודות מילוליות עם הכלב תביא את הבסיס לציות בזמן שהוא מתיישן.
עבור מלינואה, התחלת אימונים בשלב מוקדם יכולה להיות המפתח לעזור לה לפתח אישיות נעימה.
עליכם להתחיל לאמן את גוריכם בהקדם האפשרי. הוציאו אותו בלוח זמנים קבוע וקחו אותו לאותה נקודה בכל פעם כדי לעשות צרכים, כך שהוא ילמד ללכת לשירותים רק בחוץ.

השתמש בטכניקות אימון מבוססות תגמול

במקום להעניש כלב על שעשה את הדבר הלא נכון, תנו לו שבחים ופינוקים על כך שהוא עשה דברים חיוביים. כשהוא יושב, הולך לשירותים בחוץ, או בא כאשר אתם קוראים לו, תן לו טפיחה, ספר לו כמה הוא חכם בקול נחמד, או תן לו מיד פינוק קטן. על ידי התחלת חיזוק חיובי זה בשלב מוקדם, הכלב ישאף לעשות דברים שבא לכם בעתיד.
חיזוק חיובי זה יכול להתחיל מוקדם מאוד ושימוש בו כשהכלב צעיר יעזור לכם עם אימונים מתקדמים יותר בהמשך.

התאימו את משך האימונים ככל שהכלב מתבגר

כאשר המלינואה שלכם הוא כלבלב צעיר, האימונים צריכים להיות באורך של 10 דקות לכל היותר. ככל שהכלב יגדל, תוכלו להאריך בהדרגה כל אימון למשך 30 דקות עד שעה.
מלינואה אוהבים ללמוד, להיות פעילים ולבלות עם הבעלים שלהם, כך שרובם שמחים לעשות מספר אימונים ביום.

למדו את הכלב לשבת

כשרוצים לגרום לגור לשבת, צריך לחכות לרגע שהכלב עומד לשבת באופן טבעי, ואז להגיד "לשבת", ולתת לכלב שבחים ופינוק. אם תעשה זאת שוב ושוב, הכלב יתחיל לשייך את הפעולה לחיזוק החיובי.
נסו להתאמן בישיבה כשאתה בחוץ . כשאתם מתכוונים להתיישב, תהיו מוכנים לתת פינוקים או שבחים, שכן ככל הנראה הכלב ישב באופן טבעי כשמגיע לעצירה.
הזמן שלוקח לכלב ללמוד לשבת יכול להשתנות באופן דרסטי. זה יכול לקחת הרבה חזרות כדי שהכלב יבין את הפקודה שלך ולמה הוא מקבל פינוקים.

לתרגל פקודות נוספות לאחר שהכלב שולט בישיבה

לשבת היא נקודת המוצא למגוון פקודות אחרות, כגון להישאר ולשכב. לדוגמא, ברגע שהכלב יושב אמרו את המילה "למטה" וסמנו שהכלב צריך לשכב. יתכן שתצטרכו לחכות עד שהכלב ירצה לשכב ולתת לו פינוק אז, בדיוק כמו שעשיתם כשלימדתם את הכלב לשבת.
זכרו את טכניקת החיזוק החיובית על ידי אמירת "כלב טוב" כאשר הוא עושה את הדבר הנכון.
המשיכו לחזור על שגרה זו מדי יום עד שהכלב פועל באופן רציף אחר הפקודות.

תפסלו התנהגות רעה

כדי למזער את האינסטינקט של הכלב לתקוף, פסילה של התנהגות רעה צריכה להיות הפיתרון הראשון אך לא היחיד. השתמשו באילוף הכלב כדי להנחות אותו כאשר הוא יוצא בחוץ. אתם יכולים גם ללמד מלינואה "לעזוב את זה", כלומר להשאיר משהו לבד. לימוד פקודה זו בעזרת אימונים מבוססי תגמול יכולה לעזור מהכלב שלך לתקוף.
בכל מלינואה יש יצרי טרף גבוהים, כלומר בדרך כלל רודפים אחר בעלי חיים קטנים כמו חתולים, כלבים קטנים וילדים קטנים. אז צריך להיזהר מהאינסטינקט הזה ולגמור אותו במהירות.
כמו כן, כשאתה צועד עם הכלב שלך וודא שהרצועה מוחזקת חזק, כך שהכלב לא ישתחרר אם הוא מעוניין בכך.

צמצמו את היותם הרועים

כשמלינואה מתחילים להוביל אותכם או אנשים אחרים, עליכם להפסיק את ההתנהגות מייד, מכיוון שהיא יכולה להסלים להחרפה. קו ההגנה הראשון הוא לתת להם משהו לעשות במקום, כמו לשחק עם צעצוע או לצאת לטייל. עם זאת, ניתן גם לעבוד על הפקודה "להישאר", שאמורה לעצור אותם במסלוליהם.
המלינואה הוא סוג של כלבי עדר, אז נסו לא להתעצבן אם שלכם נוטים לעקוב אחריכם ברחבי הבית כשאתה זז.
התנהגות הרעה יכולה להיות בעייתית במיוחד אם הכלב מתחיל להפחיד ילדים או קשישים, שאולי לא יציבים מספיק כדי להתנגד לתשומת הלב הגופנית של הכלב.

צמצמו את התשוקה לאוכל שלכם

הבהירו כי זמן הארוחה שלכם נפרד משעת הארוחה של הכלב. עליכם ללמד את המלינואה הבלגי שלכם שלא מתאים שהוא יעמוד מולכם בזמן שאתם אוכלים את הארוחה. במקום זאת, יש למקם אותו במקומו בזמן שאתם ומשפחתכם אוכלים את הארוחות.

לשיחת ייעוץ ללא עלות התקשרו 0502277155 או השאירו פרטים

אריאל אהרוני

מומחה לשיווק | יועץ משכנתאות