בהשראת מישל טרוני

מומחה לכושר ותזונה

כשמדובר בפעילות גופנית, אנו חושבים כיצד "להתאים לנו". אך לעיתים קרובות, ההתחלה אינה הבעיה. "הבעיה הגדולה היא שמירה על זה. גם מבוגרים צריכים לעשות תרגילי כוח, כמו גם 150 דקות של פעילות גופנית מתונה, או 75 דקות של פעילות נמרצת, בכל שבוע. בינתיים, השמנת יתר אצל רבים מאיתנו מוסיפה למחלות הכרוניות לטווח הארוך. כולנו יודעים שעלינו לעשות יותר, אבל איך ממשיכים לנוע כאשר המוטיבציה שלנו מחליקה, מזג האוויר מתחלף לרעה או שהחיים אינם מסתדרים? נסו עצות אלה של מישל טרוני כדי להמשיך ולהמשיך.

תבינו למה

הסיבות שלנו להתחיל להתאמן הן מהותיות לשאלה האם נמשיך בזה? אומר מישל, לעתים קרובות מדי "החברה מקדמת פעילות גופנית וכושר על ידי התחברות למוטיבציה לטווח קצר". לפי סקרים, אנשים צעירים יותר ילכו לחדר הכושר אם הסיבות שלהם מבוססות על מראה חיצוני, אנו נצליח יותר אם נתמקד בתחושות חיוביות מיידיות כמו הפחתת מתח ואנרגיה מוגברת. "הדרך היחידה שאנחנו הולכים לתעדף את הזמן ולהתאמן היא אם יהיה איזושהי תועלת שהיא באמת משכנעת ובעלת ערך לחיי היומיום שלנו" אומר מישל.

התחילו לאט

הסכנה בגישת קבלת החלטות בתחום הכושר, היא שאנשים קופצים ועושים הכל – משנים את התזונה שלהם, מתחילים להתאמן, ממשיכים לשתות אלכוהול ולעשן – ותוך כמה שבועות הם איבדו את המוטיבציה או התעייפו מדי. אם לא הייתם בכושר, זה ייקח זמן. "אני אוהב את המגמה של אימוני אינטרוולים בעצימות גבוהה וממליץ לאנשים לכלול כמה כאלה, "אבל לעשות את זה כל יום יהיה אינטנסיבי מדי עבור רוב האנשים". עשו זאת פעם או פעמיים, לכל היותר בשבוע, בשילוב ריצות איטיות, שחייה והליכות מהירות – בתוספת יומיים או שלושה של מנוחה, לפחות לחודש הראשון. "זה יתן לגוף זמן לקיים פעולות התאוששות לצד אימונים בעצימות גבוהה."

אתם לא צריכים לאהוב את זה

זה מועיל לא לנסות לגרום לעשות דברים שאתם לא אוהבים באופן פעיל, החלקה על גלגיליות? רכיבה על אופניים? – אהבות ילדות. אבל אל תרגישו שעליכם ליהנות באמת מהתעמלות. "הרבה אנשים בזמן תרגיל אומרים: 'אני מרגיש טוב יותר כשאני עושה את זה." ישנם גורמים שככל הנראה יהיו מהנים, כמו למשל התגובה הגופנית של הגוף והתחושה להתחזק, תענוג שמגיע עם שליטה בספורט.

 תהיו טובים לעצמכם

מוטיבציה אינדיבידואלית היא רק חלק מהתמונה הגדולה יותר. עייפות, דיכאון, לחץ בעבודה או בני משפחה חולים יכולים כולם להשפיע על הפעילות הגופנית. "אם יש תמיכה סביבכם, יהיה לכם קל יותר לשמור על פעילות גופנית רציפה," מישל מציין. "אם אתם גרים באזורים מסוימים בארץ כמו תל אביב, ייתכן שיהיה לכם יותר נוח לעשות פעילות גופנית בחוץ מאשר לאחרים. דלגו על האידיאל ללכת לחדר כושר חמישה ימים בשבוע. תהיו ממש מחושבים לגבי עבודה וצרכים הקשורים למשפחה, כי אם תגדירו לעצמכם יעדים גדולים מדי, אתם תיכשלו ותרגישו כמו כישלון. בסוף שבוע אני תמיד מבקש מהלקוחות שלי לחשוב מה עבד ומה לא. כמו הליכה לטיול אחרי ארוחת הצהריים.

אל תסתמכו על כוח רצון

"אם אתם זקוקים לכוח רצון לעשות משהו, אתם לא באמת רוצים לעשות את זה", אומר מישל. במקום זאת, חשבו על פעילות גופנית "מבחינת הסיבה שאנחנו עושים את זה ומה אנחנו רוצים לקבל מפעילות גופנית. כיצד אוכל להפיק תועלת כיום? חשבו על ההבדל – איך אתם מרגישים בזמן כשאתם עוברים דירה? איך אתם מרגישים אחרי שאתם עוברים דירה?" כל מה שמאפשר לכם להתאמן תוך סימון יעדים אחרים יעזור, "זה נותן לכם סיפוק רב יותר, והעלויות של לא לעשות זאת גבוהות יותר." למשל, הליכה או רכיבה על אופניים לעבודה, או הצטרפות למועדון ספורט, או ריצה עם חבר. "או שהמטרה היא לבלות יותר זמן בחיק הטבע, וריצה עוזרת לכם לעשות זאת." נסו לשלב פעילות גופנית עם משהו אחר. "לדוגמה, במקום להשתמש במעלית, נסו במדרגות. נסו לגרום לפעילות גופנית לפגוע ביעדים רבים ומשמעותיים ככל שאפשר."

הפכו את זה להרגל

איפה הנעליים שלכם? בקבוק המים? באיזה מסלול אתם הולכים? לאחר זמן מה, מציין מישל, "אין עוד עלויות הקשורות לפעילות". ביצוע פעילות גופנית באופן קבוע ותכנון עבורה "עוזר להפוך אותה להרגל מן המניין". 

תכנון ותעדוף

מה אם אין לכם זמן להתאמן? עבור אנשים רבים, העובדים בשתי עבודות או כאלה עם אחריות נרחבת בעבודה, זה ללא ספק יכול להיות נכון, אך האם זה באמת נכון עבורכם? זו יכולה להיות שאלה של סדרי עדיפויות, אומר מישל. הוא ממליץ לתכנן: "הראשון הוא 'תכנון פעולה', איפה אתם מתכננים ומתי ואיך אתם מתכוונים לעשות את זה ואתם מנסים להישאר עם זה." הסוג השני הוא 'תכנון התמודדות': "לצפות לדברים שיכולים להפריע ולשים תוכנית למציאת פתרון". מישל מוסיף: "רוב האנשים לא נותנים לעצמם רשות לתעדף התנהגויות לטיפול עצמי כמו פעילות גופנית."

תהיו קצרים וחדים

אימון לא צריך לקחת שעה, אומר מישל. "אימון מובנה של 30 דקות יכול להיות יעיל באמת אם אתם לחוצים בזמן." באשר למפגשים קבועים וארוכים יותר, הוא אומר: "אתם אומרים לעצמכם שאתם הולכים לפנות זמן ולשנות את לוח הזמנים שלכם בהתאם."

אם זה לא עובד, שנו את זה ! 

יורד גשם של שבוע, אתם לא הולכים לרוץ פעם אחת ואז אתם מרגישים אשמים. "זה שילוב של רגש וחוסר ביטחון שמביא אותנו לנקודה שבה, אם אנשים נכשלים כמה פעמים, הם חושבים שזה כישלון של הפרויקט כולו," אומר מישל. זכרו שאפשר לחזור למסלול. אם משטרי אימונים קודמים לא עבדו, אל תכו את עצמכם או נסו אותם שוב – פשוט נסו משהו אחר, הוא אומר. "אנו נוטים להיות בהלך הרוח שאם אתם לא יכולים לרדת במשקל, אתם מאשימים את עצמכם. עם זאת, אם הייתם יכולים לשנות את זה ל: 'שיטה זו לא עובדת בשבילי, בוא ננסה משהו אחר', יש סיכוי שזה יהיה טוב יותר עבורכם והיא מונעת מכם להאשים את עצמכם, כי זה לא מועיל לאף אחד."

אם גם אותך מעניין להיכנס לתחום ייעוץ התזונה, ללמוד רבות על התחום , לצבור ניסיון, להכיר מומחים מובילים בתחום ולעזור לאנשים רבים להגשים את חלומם.

לחץ כאן והשאר את פרטייך האישיים ונחזור אלייך עם מידע נוסף.