כמה מושגים קטנים שכדאי שתכירו :

  • לקטוז הוא סוכר החלב , הוא דו סוכר המורכב מהסוכרים גלוקוז וגלקטוז.
  • עיכול המזון בגוף נעשה על ידי אנזימים -הם ממש כמו עובדים קטנים במפעל ,תפקידם הוא לפרק לנו את המזון למולקולות קטנות במטרה להיספג בגוף .
  • הלקטוז מפורק במעי הדק על ידי האנזים לקטאז .
  • חוסר בלקטאז מביא לכך שהלקטוז אינו יכול להיספג ונמצא במעי.

כלומר, כל עוד יש את נוכחות אנזים הלקטאז בגוף יש לנו יכולת לפרק את סוכר החלב .

כולנו נולדנו עם היכולת לפרק לקטוז , הרי שלקטוז מצוי גם בחלב אם, אותו ינקנו אותו בחודשים הראשונים לחיינו.ככל שגדלנו, טעמנו עוד מזונות (ירקות פירות בשר וכו') הגוף "הרגיש" שאין צורך באנזים הלקטאז והפחית את הייצור שלו , זו הסיבה שהגוף לא מייצר אותו ברמה גבוהה כפי שייצר בשנות הילדות . זוהי ירידה מתוכנתת גנטית בלקטאז שמתרחשת אצל כולם !  

עכשיו אתם יכולים לנחש מה קורה  כשיש חוסר אנזים הלקטאז/ כמות בלתי מספקת שלו בגוף האדם? אין אנזים המפרק את הלקטוז, והגוף מנסה לפלוט אותו החוצה ! בעקבות  זה יש כאבי בטן, חוסר נוחות נפיחות, אי נוחות במערכת העיכול ורצון לרוץ לשירותים. התופעה הזו נקראת רגישות ללקטוז.

אז מי שרגיש ללקטוז צריך להימנע מחלב ?

לא, האמת היא שאנשים שרגישים ללקטוז יכולים לצרוך מוצרי חלב דלים בלקטוז כמו:  חלב ללא לקטוז , גבינות קשות יוגורט קוטג' וגבינה צהובה.
יש לשים לב לצרוך מנות קטנות של מוצרי חלב כמו חצי כוס חלב, יוגורט אחד, 3 כפות קוטג' ולשלב אותם ביחד עם עוד מזונות מעורבים כמו פחמימה / שומן .
יש אפילו טבליות לקטאז שאפשר לצרוך לפני אכילת מוצרי חלב
לספורטאים אבקת חלבון שיכולה להתאים היא אבקת חלבון מי גבינה איזולאט.

איך חלב ללא לקטוז מתוק  ?

אז למשל חברת "יטבתה" מכניסה את אנזים הלקאטז לתוך החלב כך שיפרק את הלקטוז לגלקטוז וגלוקוז , כך שמי שרגיש ללקטוז יכול לצרוך  את החלב ללא דאגה לתסמינים.
אגב הוא גם יותר טעים מחלב רגיל  .

אז חלב פרה הוא בריא ?

חלב מהווה לנו מקור לרכיבי תזונה חיוניים ביניהם חלבון איכותי המאפשר לנו לשמור על מסת שריר , סידן החשוב לבניית העצמות , B12 שמונע אנמיה , מגנזיום, אבץ, ויטמין A שחשובים מאוד לתהליכים שונים בגוף.

לא יודעת מה איתכם אבל אני לא חושבת שיש דבר יותר מספק מכוס קפה הפוך על בסיס חלב !
ההמלצה שלי לפני שאתם מחליטים שחלב הוא לא בשבילכם ,  תנסו במשך שבועיים לצרוך מוצרים דלים בלקטוז ותראו איך הגוף שלכם מגיב , חבל להוריד מהתפריט מוצר מזין וטעים.