אירוע שלא תשכחו

אתמול בצהרים, אחיינית שלי שאלה אותי: "שמתחתנים זה מאהבה?"

לפני שאנחנו מגיעים לתשובה שנתתי לה, הייתי רוצה להעלות כמה נקודות מאוד חשובות שחשבתי עליהן בזמן שהיא שאלה אותי את השאלה הטהורה הזו! אז בשביל שנתחיל – תעצמו עיניים, תחשבו על המילה "חתונה" בצורה אסוציאטיבית. אני בטוח שמחשבות כמו – השמלה לבנה, האולם הגדול, סידור אורחים, צ'קים, טבעות, D.J ועוד ועוד יצופו מיד. זה במקרה הטוב, במקרה הרע, אנשים ישר נכנסים לדיכאון או מחשבות אובדניות, ובמקרה הרע מאוד – חרטה.

חתונה -אחרת 

 בגרמניה, אותה שאלה היתה מעלה אסוציאציות של "חטיפה"! מסורת מקומית, מחייבת את חברי החתן "לחטוף", ממש כך, את הכלה ולאחר שהחתן "מגלה" זאת, הוא מזמין את חבריו – "החוטפים" לבירה, ויחד איתם יוצא "למסע חיפושים" מלא באלכוהול אחר בחירת ליבו, אני אישית בסדר גמור עם מסיבת רווקים.

בפקיסטן – הצבע הברור של האירוע הנישואין, כולל שמלת הכלה עצמה הוא אדום – שמייצג בתרבותם אהבה! בארגנטינה למשל, נהוג שהחתן מוריד את הביריות מרגליה של הכלה ומלבישם על רגליה של חברתה הרווקה (מביך), כסגולה למציאת חתן משלה.

נשמע לכם מוזר? זה לא הכל!

אם נעקוב אחר חתונות בתרבויות שונות לאורך ההיסטוריה, נגלה שככל שנעמיק במחקר כך נמצא דברים משונים יותר ויותר. כמה משונים אתם שואלים? מעולה! על חתונות רוחות שמעתם? אז ככה, חתונת רוחות היא ברית נישואין בין שני אנשים שאחד מהם מת, כבר לא חי, הלך לעולמו!

עובדה מעניינת היא – ש"חתונת רוחות" הייתה מאוד פופולרית בעיקר על ידי הכלות עצמן, מסתבר שכבר אז שהיו בנות שהעדיפו לא לחיות תחת גבר, תרבותית זה ממש לא היה מקובל, במקרה כזה הכלה הייתה מאוד שמחה "להתחתן" עם מת ובעצם להיות פמיניסטית  "old school".

אצל אסקימוסים ובתרבויות מסוימות בטיבט, כשאישה מתחתנת עם גבר היא מתחתנת גם עם אח שלו, ואם יש לו יותר מאח אחד, היא תתחתן עם כולם! באזורים אחרים בעולם מה שחותם את נישאוי הזוג יהיה העובדה שהם אוכלים יחד באותו שולחן, בלי רב? בלי! בלי אולם? בלי! בלי לחצים וריבים של לפני? בלי!!!

בעצם כל מה שלנו ברור, לא כך כך ברור?

הרוב בטוח לא, בואו נחזור לשאלה של האחיינית המתוקה שלי. מתחתנים מאהבה? אז לא בדיוק, הרעיון של חתונה מאהבה הוא עניין מאוד חדש יחסית, רעיון בן פחות או יותר 300 שנה. לאורך רובה המוחלט של ההיסטוריה חתונה היתה או ממניעים פוליטיים או כלכליים, מבאס אני יודע. עוד נקודה, בסיסית לא פחות – גבר אחד נאמן לאישה אחת לנצח נצחים? גם זה לא יהיה נכון להגיד…  

לפי האטלס האתנוגרפי (מחקר של למעלה מ 1000 חברות עם תרבויות שונות) רק 15% ממערכות היחסים לאורך ההיסטוריה הן מונוגמיות, אופציה שנראת היום כל כך מקובלת וכל כך ברורה עד שכל דעה אחרת תעלה ויכוח סואן בכל שולחן דיונים ממוצע.  ולמה ?  בגלל מילה עוצמתית אחת שחזרה על עצמה לא מעט בחוויה המשותפת שלנו תרבות.

תרבות?

בדיוק כך, תרבות, תרבות מגדירה מה נכון ומה לא, איך "צריך להיות" ואיך לא, מה יקח אדם למסע של השפלות ומה הופך אותו לגיבור לאומי? – תרבות. ולמה אני מספר לכם את כל זה? כי כמו שראינו בברור, תרבות משתנה, תרבות חולפת, תרבות מוגדרת כל יום ויום מחדש על ידי מובילי תרבות בעולם.

לפני 300 שנה אנשים התחילו להתחתן מאהבה, ממקום נקי בלי ציפיה או רווח פוליטי כזה או אחר! והיום 300 שנה אחרי, אנחנו, כולנו, מתעסקים ביותר מדי דברים שאותי מוציאים מדעתי, דברים שגורמים לי לגמגם לפני שאני עונה לאחיינית שלי על שאלה כל כך פשוטה!

עסקים חוגגים על הרעיון שחתונה "צריכה" להיות בצורה מסוימת, זוגות צעירים שוקעים בחובות, משפחות שלמות נכנסות לסכסוכים, ובתים שלמים נהרסים או יותר גרוע לא נבנים, בגלל מה? בגלל תרבות? קומץ של חוקים משתנים שיושבים לנו בראש כל כך עמוק עד שאנחנו לא זוכרים את העיקר!

אז תשכחו או לפחות תכנסו לפרופורציה את השמלה לבנה, האולם הגדול, סידור אורחים, צ'קים, טבעות, D.J.  ותזכרו מה אתם עושים! תזכרו את מה שחשוב באמת, תזכרו שעד לא מזמן לא הייתה אופציה להתחתן מאהבה, תתגאו בזה שאתם יכולם ותבחרו באהבה. אה כן, התשובה שלי לטליה המתוקה: את תתחתני מאהבה זה בטוח! כי את הדבר הכי מתוק בעולם.