צילום: ליאור טייטלר
מעצבת: אורית בכר

נכתב בהשראת ניסים חן
tip-style.com

התבוננות בתמונות ורעיונות יכולה להיות חלק מהנה ביצירת בית החלומות שלכם. אך הפיכת החלום שלכם למציאות דורשת תכנון וארגון חכמים. ניהול פרויקטים הוא חלק מהותי מהשיפוץ מחדש, התחושה של יישום תוכנית ליצירת משהו חדש ויפה, זה משהו יוצא דופן. טיפים אלה יכולים לעזור לכם להשיג את התוצאות הרצויות.

עשרת הטיפים המובילים לשיפוץ הבית

1. להכין סופר רשימה

Remodeling, Kitchen Remodel

עריכת רשימות היא המפתח בכל הקשור לניהול פרויקטים. זו הדרך היחידה לארגן נכון את המחשבות, ולעזור מלשכוח את כל הפרטים. הרשימה החשובה ביותר היא מסמך העבודה או המפרט. זו בעצם רשימה מפורטת של כל מה שצריך לעשות, מההתחלה ועד הסוף. אם אתם מתמודדים עם איש מקצוע ראשי אחד שמארגן את כל העבודות, תצטרכו לוודא שהוא או היא יקבלו עותק, כך שהיעדים יהיו ברורים וכל המידע יסופק. כמו כן, קבלת מפרטים מפורטים מקלה על להשיג הצעות מחיר מרובות, ותדעו שנעשתה השוואה הוגנת מכיוון שכל אנשי המקצוע יפעלו באמצעות אותם קריטריונים.

2. וודאו שכולם הולכים לפי אותו ערוץ 

Bathroom, Remodel, Modern, Remodeling

 אם אתם מתאמים קבלני משנה נפרדים (יצרן ארונות, אינסטלטור, חשמלאי), כדאי יהיה לציין מי אחראי לכל משימה. תנו עותק מלא של המפרט לכולם, כך שכולם מודעים למה שכולם עושים. צרו שיח במפרטים עם קבלני המשנה מכיוון שהם עשויים לספק עזרה וייעוץ. לוח זמנים מועיל גם כן, כך שתוכלו לעקוב אחר ההתקדמות וכולם יודעים מי עומד להיות ובאיזה יום.

עם ידיעה מוקדמת שקיר מחיצה יכיל תאורה מסוימת, למשל, הבונים יידעו להשאיר את מסגרת הברזל פתוחה לחשמלאי להעביר את החוטים. הניסיון להזין חוטים לאחר מעשה קשה הרבה יותר, לוקח זמן רב יותר ומסתכן בנזק מיותר.

3. שימו לב לחלקי משנה

בנוסף למפרט העיקרי, כדאי שיהיו לכם רשימת משנה עבור כל אלמנט נפרד בעיצוב שלכם. לדוגמה, המפרט העיקרי שלכם עשוי לומר "התקינו 6 פנסי LED שקועים בתקרה", אך מפרטי התאורה שלכם יפורטו היכן הם אמורים להיות ממוקמים, סוג הנורה, גימור החומרה וכן הלאה. ככל שתמסרו מידע רב יותר, הצעת המחיר שלכם צריכה להיות מדויקת יותר ופחות סבירות להתרחש טעויות או אי הבנות.

זה גם ימזער את העלויות הבלתי צפויות. חדר אמבטיה בדוגמא בעל אלגנטיות מינימליסטית, אך הוא רחוק מלהיות פשוט. פרויקט זה היה דורש מפרט של בונה, כולל רישומי פריסה וגובה עם מידות, מפרט חשמלי עם תוכנית תאורה, מפרט אינסטלציה עם רישום פריסה, ועוד.

4. תכננו כמו מקצוענים

סיימו את העיצוב שלכם לפני שתתחילו בעבודה כלשהי, במקום לנסות לעשות זאת תוך כדי. התהליך יהיה מהנה הרבה יותר ללא תקלות קבועות שצצות, ואם לא תכננתם, אתם עשויים למצוא את האפשרויות שלכם מוגבלות על סמך עבודה שכבר התרחשה. קחו כמה שבועות כדי להרכיב את הכל, כתבו את המפרט שלכם, ערכו את התוכניות, הכינו הכל וקבלו את כל ההחלטות לפני שתמשיכו. זה יחסוך לכם זמן וכסף לאורך כל הדרך, ויוריד משמעותית את רמות הלחץ במהלך הפרויקט.

צרו את בית החלומות שלכם בעזרת איש מקצוע, לשיחת ייעוץ ללא עלות – לחץ כאן

5. לעולם אל תניחו…

Remodeling, St Louis Remodeling, Interior Designer

כשאתם כותבים את המפרט שלכם או מציירים את התוכניות שלכם, לעולם אל תניחו שמישהו אחר ידע מה אתם רוצים אלא אם כן אתם מצהירים זאת במפורש. כולל כל פרט קטנטן, לא משנה כמה בררנים אתם עשוים להיראות. בנוסף להימנע מטעויות בעזרת ייעוץ עם איש מקצוע, זה גם מונע מחלוקות לגבי מה שאינו כלול בהצעת המחיר.

6. להיוועץ בזמן קבלת החלטות

האיש מקצוע שלכם יציג בפניכם שאלות והחלטות רבות לאורך הדרך. אילו אריחים אתם רוצים על הקירות? איפה אתם רוצים את אורות הקיר האלה? איזה צבע אתם רוצים על לוחות השולחן?הדבר הטוב ביותר יהיה להיות עם התשובות מוכנות, או אפילו יותר טוב, לספק את כל המידע מראש. קבלת החלטות אלה תחת לחץ עלולה להוביל למהלכי דחף שאולי תתחרטו עליהם בהמשך.

במידה וזה נמשך זמן רב כדי לסיים את הפרויקט, וזה יעלה בזמן, כסף וסבלנות של האיש מקצוע שלכם.  באופן בלתי נמנע, יהיו כמה שאלות שלא הייתם יכולים לצפות להן, אבל אם אתם מתקשרים היטב עם הקבלנים שלכם. אל תפחדו לשאול את דעתם על דרך הפעולה הטובה ביותר, אך אל תרגישו לחוצים כדי להתפשר על העיצוב.

7. הגדירו זמן מוגדר

זוהי אחת מהמהמורות הקלאסיות, אז שימו לב. כשמחברים את הרעיונות לעיצוב שלכם ומחליטים באילו מוצרים וחומרים להשתמש, רשמו את זמני ההובלה. רהיטים רבים מיוצרים לפי הזמנה ויכולים להיות בהובלה של עד מספר שבועות, ולעיתים אף יותר. באופן דומה, אריחים ואבן טבעית עשויים להימשך הרבה יותר זמן מהצפוי להגיע. לפעמים כשאתם באים להזמין מוצר, תגלו שייקח זמן רב למסירה, אולי זמן שלא תוכלו להרשות לעצמכם. אז צריך להחליט אם להפסיק את העבודה או לבחור משהו אחר על סמך העובדה שניתן לספק אותה במהירות.

8. מקדם ביטחון

Interior, Living Room, Sofa, Room

אפילו כשיש את הכוונות הטובות ביותר, בעיות שלא הייתם יכולים לחזות עלולות להתעורר במהלך הפרויקט שלך. לכן כדאי לקחת בחשבון תקציב של 10 אחוזים יותר מהתקציב שלכם בנושאים אלה, במיוחד עם בניינים ישנים. מי יודע באיזה מצב נמצאים הקירות מאחורי ארונות המטבח ? או מה אולי אורב מתחת לשטיח ההוא כשאתם מושכים אותו למעלה ?

במצבים כאלה, חשוב לצפות לגרוע ביותר ואל תתנו לזה להפריע לסיים את העבודה. קחו מנהל פרויקטים יוצא דופן, ויש לכם את זה לגמרי. פשוט קבלו את זה שהדברים האלה קורים, גלו את האפשרויות הקיימות וקבלו החלטה. האיש מקצוע יכול לייעץ מה לעשות, לכן רתמו את המומחיות שלו ותסמכו עליו שיעזור לכם למצוא את הפתרון הנכון.

9. חשבו לקחת מנהל פרויקט

Bedroom, Hotel Room, White, Bedding

אם אתם בוחרים לנהל את הפרויקט שלכם בעצמכם, זה בהחלט תהליך ארוך, אבל זה מתאים לסוג מסוים של אדם. עליכם להיות מסודרים, רגועים במצבי לחץ, אסטרטגיים ובטוחים – שלא לדבר על היכולת להרשות לעצמכם את הזמן לתכנן, לתאם ולפקח על העבודה במקום לייצר הכנסה במקום העבודה הרגיל שלכם.

אם יש לכם נקיפות מצפון בקבלת החלטות בעצמכם, שקלו לשכור מנהל פרויקט. כן, יהיה תשלום, אך קחו בחשבון שפרויקט המנוהל בצורה לא טובה יכול לעלות לכם זמן וכסף, וייתכן שלא תשיגו את התוצאות הרצויות. מקצוען ידאג לכל דבר ויאפשר לכם לנוח בקלות, בידיעה שאתם בידיים בטוחות.
 

10. התייעצו עם איש מקצוע

אדריכל שלומי לוין צילום: שי אפשטיין

אנשים רבים משקיעים זמן, מאמץ ואנרגיה מה שעולה בסופו של דבר בזמן יקר ששווה כסף במקום לנסות להיוועץ במומחה עם ידע רב, ניסיון, קשרים ופוקוס עם מלוא תשומת הלב על הפרויקט שלכם. לעיתים קרובות הקשרים של אנשי מקצוע מנוסים חוסכים עבורכם כסף רב מהסיבה הפשוטה שהם למודי ניסיון במשא ומתן בתחומם. בהרבה מהמקרים החיסכון שנוצר גדול בהרבה מהתשלום לאיש מקצוע כזה או אחר.


בחסות אומן מטבחים

בונים מחדש? משפצים?
להטבות לחצו כאן