לא כולם מודעים לעובדה שצריך בחיי כל אחד ואחד מאיתנו התנהלות כספית מסודרת. גם אלו שמודעים, אינם עושים זאת נכון, והכי גרוע, שהם חושבים שהם עושים את זה נכון.

ההתנהלות הנכונה מתחילה בבסיס הכי פשוט: שליטה בהוצאות וההכנסות שלכם.

רוב רובינו יודעים כנראה בדיוק מה ההכנסות, זה הרי הכי מעניין אותנו, והכי מעסיק אותנו- שכר עבודה, הכנסות אחרות… ולמרות זאת, ההוצאות שלכם לא פחות חשובות מההכנסות שלכם. 

 כמו שרובינו יודעים על ההכנסות, ככה אנו לא יודעים על ההוצאות, או לא עוקבים אחריהן, במיוחד בתקופה זאת של מיתון במשבר כלכלי. כל בן אדם צריך לדעת כמה ״עולה לו לחיות״ – שכר דירה, אוכל, ביטוחים, רכב, נכס, ואף פנאי.

גם לפני משברים כלכליים, אחריהם, ובזמנם, אנחנו צריכים לשלוט על הכסף שלנו!

כל אחד שיגיד אחרת, בסוף יימצא את עצמו בחוסר וודאות מוחלט לגבי ההוצאות שלו עד שיכנס לחשבון בנק ויראה בשורות רעות. אני לוקח מקרה קיצוני זה כדוגמא בשביל להמחיש לכם את הסיכון הגדול בחוסר התנהלות כספית נכונה, בעוד שהמצב כיום מכריח אותנו להבין שהכסף שלנו זה החיים שלנו.

העיקרון הוא- להוציא פחות ממה שאתם מכניסים. זה עיקר ההתנהלות הנכונה לפני הכל. אחרי זה, להתנהל בצורה מסודרת, כלומר, לעקוב אחר כל ההוצאות, וכמובן כל ההכנסות. ברגע שתתחילו לעשות זאת באופן יומ-יומי, כבר ישתפר מצבכם.

בנוסף ההמלצה שלי היא לעשות טבלה על ההוצאות הקבועות וההוצאות המשתנות שלכם, עם ההכנסות, כך תוכלו לתת יותר סדר לעצמכם בראש. להגדיר 20% מההכנסה שתלך לחיסכון, מה שיועיל לכם בתקופות משבר כמו זאת. הגדירו גם תקציב חודשי, אפילו שבועי שיעזור לכם להוציא פחות.

הדברים שכתבתי הנ״ל הכי בסיסיים להתנהלות כלכלית נכונה בחיי היומ-יומ ולטווח ארוך. חשוב מאוד להבין את עיקרם ולהפיק מזה תוצאות שלא יאכזבו אותכם. מניסיוני האישי. עוד המלצה שאני תומך בה, היא לבסוף, או בהמשך, להשקיע את הכסף שחסכתם.

מיכאל דירול

עצמאי | יזם דיגיטל