"אף אחד לא קרס ואף אחד לא יקרוס" מיקי זוהר. את תחילת דבריי אקדיש למילה "קריסה". ההגדרה המילונית של "קריסה"- נפילה בבת אחת; התמוטטות, אי עמידה בקשיים, היכנעות ללחץ ולעומס

מיקי זוהר, האם חווית קריסה בחייך? ממשלת ישראל עצמה חוותה קריסה כשהגיעו לפעם השלישית לבחירות. העצמאים ואנשי העסקים חוו קריסה כלכלית בתקופת הקורונה, בו בזמן ששילמנו למדינה מכספינו כדי שיוכלו למנוע בחירות בפעם הרביעית. בסוף קיבלנו את הממשלה הכי מנופחת בכל הזמנים. אני אישית חשבתי שמיקי זוהר אמר מילים אלו כי אינו יודע קריסה מהי. האבסורד הוא שהרשויות אכן חוו קריסה לא פעם אחת ועדיין לא תגמלו אותנו, אפילו כאות הזדהות.

מהי הסיבה לכך שלא תוגמלנו כהוגן והגענו למצב של קריסה? איני יודע תשובה לשאלה זו. מה שאני יודע הוא ש"המון קרסו, והמון יקרסו" זו האמירה הישרה והאמיתית. במדינה כמו שלנו היום, אפילו פרובוקציה, מחאות, שיתופים ובקשות, לא יועילו לנו להרבה לפחות לא משהו שנראה לאופק. השליטה לצערי אינה בידינו, אלא בידם של הרשויות המחוקקות מעלינו שנוטים לחשוב רק על עצמם.

הכמה חודשים האחרונים בזמן מגפת הקורונה  פגעו לא מעט והביאו אותי לקריסה כלכלית. שלוש פעמים, כשלוש בחירות שהיו, ניסיתי לקבל זכאות מהמדינה והרשויות לתגמול כספי על הפסדיי הרבים. ולא יפתיע שאגיד שקיבלתי שלוש פעמים את רצף המילים "לא זכאי". משום שאיני יכול לקבץ 36 שרים ולהרכיב אחדות מסוימת, כנראה אצטרך לגשת לבחירות בפעם הרביעית. כלומר, לנסות שוב פעם לבקש תגמול.

אז כמה פעמים בחייכם אמרו לכם שאינכם זכאים? מהרגע שאתה ילד שלא זכאי לממתק עד לרגע שאתה עצמאי שלא זכאי למענק. ולמה לך לא להיות זכאי?המצב בתקופה האחרונה לרוב העצמאים והעסקים בישראל קשה מאוד כמו שאתם כנראה יודעים. אני עצמי נקלעתי לחובות ולמשבר כלכלי בעקבות הקורונה ואני בטוח שאני לא היחיד. השאלה היא מה המדינה מוכנה לתת מעצמה בשביל לעזור לנו? או שהשאלה האמתית היא מי מאיתנו זכאי לעזרה מהמדינה?

התשובות לשאלות אלו פשוטות, והמדינה ענתה עליהן בכל דרך אפשרית שתוציא את עצמה טוב מול כולנו. הבעיה היא שהתשובה שלה הוציאה אותה עוד יותר רע.

רוצים לדעת מה ההמשך? היכנסו

מיכאל דירול

עצמאי | יזם דיגיטל