מי שאינו מאמין בבית הספר, במסגרת כלשהי, עבודה כשכירים או מערכת, ודאי חשב ללמוד ללכת אחורה. בעולמינו, אין משהו שיכול להיות לגמרי חופשי או ללא חוקים, אך יש האפשרות לבחור. אפשרות הבחירה היא מאוד חשובה, שכן לא כולם מודעים אליה.

בגלל זה, כמו שפרסמתי בתוכן הקודם, כולם לומדים ללכת קדימה, ללא ידיעה שיש בחירה ללכת אחורה. הצעתי היא, לכל מי שמודע כי יש בחירה אחרת, היא לנסות ללמוד ולהחכים על פי החוקים שלכם.

היום יש מספיק אמצעים ללמוד בעצמך. בין אם זה קורסים באינטרנט, ספרי לימוד, ספרי קריאה, ביוגרפיות… כמו כן ניתן ללמוד גם מהאנשים הקרובים אליכם או מכרים שיש להם הידע והמקצעויות להעביר אליכם. אני אקרא לאפשרות הזאת ״מינוף מה שיש״ וכן זה למנף את כל הסביבה, ואת הזמן המתקדם שאנו חיים בו על מנת להעשיר ולהרחיב את מציאותינו לא על ידי מערכת חוקים חיצוניים אלא על ידי משמעת עצמית ונכונות לדעת עוד. 

כשהייתי ילדה, הייתי מצוינת באנגלית בבית הספר. רוב השיעורים לא הגעתי, וגם לא למדתי בבית. אך הצלחתי במקצוע כשהייתי יושבת ומתרגמת שירים שאני אוהבת בשביל לדעת את משמעותם, ורואה המון סרטים באנגלית גבוהה. עם הרצון להבין את המשמעות וההקשר של התוכן, כך הצלחתי להוציא ציון גבוה בכיתת אנגלית, שמא לא היה לי כל כך משנה מהציון, אך זה לצורך הדגמה.

כמובן, שבשביל להרחיב את המציאות, יש לפעמים ללמוד לא רק ללכת בדרך אחת, כמו לדוגמא ללכת קדימה. אתה יכול לבחור בכל הדרכים ביחד, בשתיים מהן, בשלוש… 

מן הסתם בלאחור ולפנים יש גם ימינה ושמאלה, שהן הדרכים האחרות לבחירה. עם זאת, יש אלכסונים. איני יודעת מה כל בחירה ומהם הפתרונות של בחירות אלו למסלול החיים, אך יש אינסוף אפשרויות להצליח, להתקדם, וללמוד.

העקרון הוא, אם אתה לקוי למידה, בעל צרכים מיוחדים, סובל מחרדה חברתית, לא נוח לך עם חוקים, קשה לך להיות תחת מישהו שיגיד לך מה לעשות, או אפילו מורד בכל המערכת כולה, יודע שמתמטיקה לא מעניין אותך, או שאתה רוצה ללמוד את אומנות המזרח, להיות סופר, פיזיקאי, מוזיקאי…… אתה לא לבד. יש לך את כל האופציות להרים את הראש ולעשות מה שאתה אוהב, ולהצליח בו. עם אומץ והרבה עשייה ומשמעת עצמית אני מבטיחה לך שתוכל לפרוץ גבולות.