שר האוצר, משה כחלון, החליט להציע לאחד העסקים המובילים בארץ את חבל ההצלה באמצעות הלוואת ערבות בגובה 400 מיליון דולר על ידי המדינה, בתנאי שחברת התעופה תסכים לשורת רפורמות. במידה וחברת התעופה תדחה את ההצעה, סביר להניח שהיא תתפרק וחלקים ממנה יימכרו.

כמו חברות תעופה אחרות ברחבי העולם, אל על ספגה הפסדים דרסטיים בעקבות ההתפרצות של מגפת הקורונה אשר פקדה את רחבי העולם בחודשים האחרונים. ההלוואה מותנית בכך שיבצעו מספר שינויים ארגוניים במטרה להפחית את העלויות השנתיות בעשרות מיליוני דולרים מידי שנה. על חברת התעופה להחזיר את הערבות לממשלה גם אם ערכה של החברה יעלה לאחר המשבר, נאמר בדו"ח.

מומחים כלכליים מזהירים במתן הלוואות לחברת התעופה, מכיוון שקשה לחזות כיצד תצאנה חברות התעופה מהמשבר. כמו כן, אל על ראתה את נתח השוק שלה בקווים ליעדים שונים לאירופה דועך, מכיוון שחברות התעופה הזולות היוו אופציה אטרקטיבית לקהל לקוחות רב, והעמידו אותה על קרקע כלכלית מטלטלת עוד לפני התפרצותה של נגיף הקורונה.

בשבוע שעבר דווח כי משרד האוצר יציע גם לחברות התעופה ישראייר וארקיע הלוואת ערבות על סך 100 מיליון שקל בגיבוי המדינה כדי לעזור להן להימנע מקריסה כלכלית. המשרד שם בצד קרן לגיבוי ההלוואות לישראייר וארקיע, שטסות בעיקר ליעדים שונים ברחבי אירופה, אך לא יחשוף את הסכום כדי לא לחשוף את הערכת המדינה את הסיכון שלא ישיבו את ההלוואות. מתן חבל ההצלה לשתי חברות תעופה קטנות יותר יבטיח שכאשר הטיסות תחזורנה לשגרה, לא משנה מה יקרה עם אל על שוק התעופה הישראלי לא ייעלם.

חברות תעופה בינלאומיות קרסו ברחבי העולם בעקבות מגיפת הקורונה . דו"ח חודש אפריל של ההתאחדות הבינלאומית לתובלה אווירית הודיע ​​על הפחתה של 80 אחוזים, וניבא הפסדים של יותר מ -300 מיליארד דולר למגזר התעופה. הנגיף פגע באופן דרסטי בתוכניותיה של אל על להתרחב לקווי טיסות ליעדים שונים בעולם כגון: יפן ואוסטרליה, תוכניות אלה נדחו לעת עתה בעקבות המצב.

בתגובה לדיווחים, הסתדרות העובדים באל על הודיע ​​על סדרת הפגנות, כולל הפגנה שתתקיים מחוץ לבית ראש הממשלה בירושלים, בדרישה לעמוד בהבטחתו להציל את חברת התעופה. מרבית עובדי חברת התעופה כבר יצאו לחופשה ללא תשלום או פוטרו.