בשורה משמח מהאוניברסיטה העברית ישראל הצליחה להשיג שליטה על הגל השני שפרץ לפני קצת יותר מחודש, בזכות התייצבות שמתרחשת לאחרונה במספר החולים הקשים והבינונים. מספר החולים הקשים והבינוניים החל לגדול בצורה ניכרת  בסוף יוני לפני שהתייצבה בימים האחרונים, כך דיווחו החוקרים. נתון זה מעניק נקודות זכות לפעולות הממשלה אשר הגבילו את המשק במספר סקטורים על מנת לצמצם את הצפיפות שעלולה להיווצר במרחבים ציבוריים שונים.

החוקרים מהאוניברסיטה העברית הוסיפו בדו"ח כי החשש כי יגמרו המשאבים של בתי החולים בשל התפשטות הנגיף ברחבי הארץ שהייתה עלולה לגרום לעומס רב בבתי החולים פג לחלוטין במידה והמצב ימשיך להיות כהינו. המלצות החוקרים לממשלה הן לא להוסיף מגבלות תנועה נוספות, אך יחד עם זאת הוסיפו כי בשל המקרים הרבים של החולים במצב קל מידי יום קיים עדיין חשש להתפרצות רחבת היקף נוספת שעלולה להיות מלווה במקרים קשים יותר של חולי קורונה. על כן, יש לחשוב על הנוסחה המדויקת והטובה ביותר שתוביל לפתרון הבעיה על הצד הטוב ביותר הן מבחינה בריאותית, כלכלית וחברתית. 

לצערנו הרב בשבועות האחרונים מספר חולי הקורונה בישראל מידי יום עומד בממצוע על מעל ל-1500 חולים חדשים ביום, וזאת לאחר שהנהגת המדינה הצליחה לשמור על איזוןויציבות במספר החולים שהגיעה לעשרות בודדות מידי יום בחודש מאי. עוד פורט בדו"ח של האוניברסיטה העברית, כי הערכות הן שמניין ההרוגים יעלה בכ -200 בשלושת השבועות הקרובים כתוצאה משיעור ההדבקה הגבוה בחודש יולי.

נתונים סטטיסטיים אשר נאספו על ידי המשרד הראו כי בהתאמה למספר המאובחנים, מספר החולים החולים קשה ירד בכ-40% בין הגלים, בנוסף לכך, מספר ההרוגים ירד בשיעור של כ-80%. מספר החולים הזקוקים למכונות הנשמה, ביחס למספר המקרים, צנח גם כן הוא בלמעלה מ- 75%. יתרה מזאת, גורמי בריאות מאמינים כי הירידה יכולה להיות תוצאה ישירה של מספר גורמים שונים אשר יש ביניהם קורלציה, לדוגמה אחוז גבוה יותר של חולים אסימפטוטיים, החולים צעירים יותר באופן סטטיסטי בגל השני יותר מאשר בגל הראשון, אוכלוסיות בסיכון גבוהה מוגנות באופן טוב יותר ומעל הכל ידע שנצבר בארץ ובעולם אודות טיפול במחלה בדרכים האפקטיביות ביותר ובכך הצלת חיים של חולים רבים..