במהלך השבוע האחרון העותרים – יהודה עציון וארנון סגל, פעילי הימין הקיצוני שקראו תיגר על הממשלה לאפשר גישה חופשית למתחם של הר הבית טוענים כי ישראל עשתה הסדר עם ממלכת ירדן להרחיק את המוסלמים והיהודים גם מההר הבית בזמן האחרון בעקבות התפשטותו של נגיף הקורונה ברחבי העולם ובארץ בפרט.

עורך דינם של העוטרים, פעיל הימין איתמר בן גביר, טען כי הווקף של ירדן (הסמכות הדתית האיסלאמית), השולט בהר הבית, מותר לחזור, בעוד שעל היהודים עדיין חל איסור הגעה. העותרים טוענים כי מניעת העלייה מיהודים אל מול העובד שמוסלמים רשאים לעלות  אינה חוקית ופוגעת היא בזכויות הבסיסיות של אזרחים במדינה דמוקרטית. עוד טענו כי האיסור על ארנון סגל, שהוא גם עיתונאי, לעלות להר הבית מהווה פגיעה בחופש העיתונות.

אפילו בתוך ירושלים, שיש בה הרבה מסורות של התמודדיות שונות בנושא דת, הר הבית הוא מקום רגיש ביותר. יהודים מעריצים את האזור סביב כיפת הסלע כאתר האמין של בית המקדש הראשון והשני, ואילו במשך 1,300 השנים האחרונות, המוסלמים סגדו במקום בו הנביא מוחמד לפי אמונתם עלה לגן עדן.  בעוד שעל המוסלמים לא חלות מגבלות לעלייה להר הבית, על היהודים מותר לעלות במספרים מוגבלים מאוד ורק דרך אחד מ -12 השערים, קיימות מגבלות קפדניות בתפילה באתר הקדוש ביותר של היהדות.