לאחר שלוש מערכות בחירות, שנה וחצי של שיתוק פוליטי ועוד עיכוב של שלושה ימים בגלל התנגשות פוליטית במפלגת הליכוד על תפקידי הממשלה הנחשקים, ראש הממשלה בנימין נתניהו לבסוף השביע את הממשלה החדשה ביום ראשון האחרון. "העם רצה אחדות, וזה מה שהוא קיבל", אמר נתניהו לכנסת ביום ראשון, תוך שהוא מביא רצון להימנע מבחירות רביעיות מאז אפריל 2019 והמאבק הלאומי נגד משבר הנגיף. נתניהו והשותף בני גנץ מ"כחול לבן" הודיעו בחודש שעבר כי הם יניחו את הויכוחים וחילוקי הדעות שלהם בצד על מנת לאחד כוחות ולעשות את המיטב בכדי להציל את ישראל מהמשבר הכלכלי שהגיע בעקבות מגפת הקורונה שפקדה את מדינתנו כמו את שאר העולם בחודשים האחרונים.

נתניהו אמר כי "זהו יום חשוב למדינת ישראל הממשלה החדשה הוקמה על פי רצונם של מרבית האזרחים ותשרת את כל האזרחים…בחרנו באחריות רבה להקים ממשלת חירום של אחדות לאומית", אמר. "אם היינו נכנסים לבחירות רביעיות – העלות הנוספת הייתה מסתכמת בכ -2 מיליארד שקל. העלות הנוספת של ממשלת אחדות היא כ-85 מיליון שקל בשנה, נמוכה באופן דרסטי מעלות הבחירות הנוספות".

במהלך סוף השבוע, נתניהו הרמתכ"ל לשעבר בני גנץ, הודיעו על מינויים לממשלה החדשה – המנופחת ביותר בהיסטוריה הישראלית שתורכב מ-36 שרים. עסקת חלוקת הכוח בין ראשי המפלגות הנבחרות קוראת לנתניהו לכהן כראש ממשלה במשך 18 החודשים הראשונים של הממשלה לפני שתוחלף על ידי גנץ במשך 18 החודשים הבאים. לגושיהם יש גם מספר דומה של שרים וכוח וטו על החלטות חשובות וקריטיות בנושאים מהותיים שונים (כלכלה, ביטחון, בריאות כו').

המבקרים כבר האשימו את הממשלה בכך שהיא בחרה להגדיל את כמות השרים לשיא תולדות המדינה בתקופה בה האבטלה זינקה ליותר מ 25% כתוצאה ממגפת הקורונה שפקדה את ארצנו. בגוש הימין ישנן מספר מפלגות קטנות, לאותן מפלגות קטנות יש מספר מצומצם של משרדי הממשלה, מכיוון שאת רוב המשרות מאיישים חברי המפלגות הגדולות הליכוד וכחול לבן. נתניהו ניסה לתת לחברי מפלגתו משרות שירצו אותם בכדי למנוע התקוממות פנימית בתוך מפלגתו.

בין הבולטים מהנפגעים הפוליטיים של הקמת הממשלה הנוכחית הינו ח"כ הליכוד וראש עיריית ירושלים לשעבר ניר ברקת, שלא מונה לשר למרות הפופולריות לה הוא זוכה בקרב מצביעי המפלגה. נתניהו אמר ביום ראשון כי "לברקת מגיע תפקיד בכיר גם בליכוד וגם בממשלה, לרוע המזל זה לא הסתדר לפני שהממשלה הושבעה." ראש הממשלה אמר כי הוא ישתדל למצוא תפקיד בכיר לראש העירייה לשעבר בעתיד.

כנגד נתניהו הוגש כתב אישום באשמת הונאה, הפרת אמונים וקבלת שוחד בסדרת שערוריות שעסקו בכביכול בסחר בחסדי טובין עם אנשים מצמרת התקשורת הישראלית. הוא מכחיש כל עוולה בה הוא מואשם, ומאשים הוא את התקשורת בטענה שהיא מעלילה עליו עלילות שווא כדי להדיח אותו. מאז הגשת כתב האישום בסתיו שעבר, נתניהו התמודד פעמים רבות עם מערכת המשפט במדינה. אחת הסוגיות המרכזיות שהועלו במערכת הבחירות האחרונה, במיוחד על ידי מפלגת כחול לבן, היא האם ראש הממשלה בנימין נתניהו כשיר להמשיך לכהן בתפקיד זה כאשר הוגש נגדו כתב אישום.