העובדים חוזרים למקום עבודתם טיפין טיפין וישנו מחסור במשרות פנויות מה שעלול להוביל למשבר תעסוקה משמעותי, כך הזהיר שירות התעסוקה. האבטלה מתייחסת למצב בו אנשים נאלצים לעבוד בעבודות שלא תואמות את הכשרתם וכתוצאה מכך יקבלו שכר הנמוך באופן משמעותי ממה שהם אמורים לקבל בסיטואציה נורמטיבית.

האזהרה הגיעה לאחר שמומחים בתחום הכלכלה הביעו אכזבה מהשינוי שחל באחוזי האבטלה במדינת ישראל לאחר רגיעתו של וירוס הקורונה שהשתולל בארצנו כמו גם במדינות אחרות בעולם. נתונים שפורסמו בדו"ח שירות התעסוקה הראו כי האבטלה ירדה משיא שעמד על 27.5% בסוף אפריל ל-23.5% בסוף חודש מאי,בסך הכל 960,000 אנשים שמצאו עצמם מחוץ למעגל העבודה בעקבות הקורונה. 

הצפי אומר כי אחוז האבטלה צפוי לרדת בזכות החזרה לשגרה של המשק שאט אט חוזר לתפקוד עם ההתאמות הנדרשות לנוכח המצב. תמריץ המעסיקים של הממשלה עשוי לעזור בהורדת אחוז האבטלה, אך שירות התעסוקה מאמין כי השילוב בין אבטלה לבין צמצום דרמטי בתפקידים פתוחים יביא לירידה בכוח המשא ומתן של העובדים, לשכר נמוך יותר והגדיל את האבטלה.

שילוב בלתי רצוי זה עשוי להשפיע על כמה קבוצות אוכלוסייה, הוסיף שירות התעסוקה, במיוחד אנשים שכבר מרוויחים שכר נמוך. שיעור גבוה של חזרה לעבודה זוהה במקצועות הכוללים שירותי בריאות (27.7%), חשבונאות וכספים (26.7%) וחינוך. בקצה השני של הספקטרום, עובדים בתחום התיירות והאירוח (6.9%), בידור (9.3%) ותעופה (9.3%) נותרו ברובם מהעבודה.

כמו כן, זוהה פער משמעותי ונוגע לחזרתם לעבודה של קבוצות אוכלוסייה שונות. רק 9.2% מהעובדים המוסלמים, הנוצרים והדרוזים אמרו שהם התחילו לעבוד, לעומת 20.7% מהעובדים היהודים. מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גארור ציין כי: "אנו מודאגים מקצב השיבה האיטי לכוח העבודה, כמו גם ממצאי הדו"ח כי הקבוצות החלשות באוכלוסיה סובלות מהפגיעה הקשה ביותר במהלך המשבר, ועלולות להיאלץ להישאר במצב זה לזמן מה"