כשאתם מממנים בית עם הלוואת משכנתא אתם והמלווה שלכם עושים עסקים בשוק המשכנתאות. ישנו שוק משני שבאמצעותו המלווה מחזיר את מלוא הכספים שהוא השאיל לכם באמצעות משקיעים חיצוניים. משקיעים אלה לוקחים ריביות גבוהות יותר מאשר המלווה הראשוני וכך הם מייצרים רווח עבורם. הבנה בסיסית של שווקים משניים יכולה לעזור לכל מי ששוקל לקחת משכנתא. או להשקיע בהלוואות משכנתא ואם אתם מחפשים מדריך שיעזור לכם להבין את התהליך, הגעתם למקום הנכון.

הלוואות משכנתא נארזות ונמכרות כמו כל מוצר מדף

כאשר הלוואת המשכנתא מתבצעת, היא משולבת במשכנתאות אחרות באותו שיעור ואותו תקופה. לדוגמה, משכנתא קבועה למשך 30 שנה, בסך 4.25%, מלווה גדול יותר יצר מאגר הלוואות משלהם מתאים לקריטריונים ספציפיים. המלווים הקטנים יותר עשויים להצטרף גם הם להלוות כסף ללקוח. לדוגמה בנק עיקרי מממן ואליו מצטרפים בנקים נוספים למימון הספציפי הזה מאחורי הקלעים מבלי שהצרכן קצה יודע על כך. לאחר מכן, המלווים אורזים את קבוצת ההלוואות כניירות ערך מגובים במשכנתא ומוכרים אותה למשקיע. משקיעי המשכנתא הגדולים ביותר קובעים הנחיות כיצד יש לחתום על ההלוואות שהם קונים.

השקעת משכנתא לעומת שירות משכנתא

חשוב לא לבלבל בין מכירת ניירות ערך מגובים במשכנתא לבין מכירת שירות הלוואות. לעתים קרובות אתם מקבלים את המשכנתא באמצעות משאיל או מתווך. ואז, לאחר הסגירה, אתם מבצעים את התשלומים לחברה אחרת. הבנק אומנם רוכש את זכויות השירות להלוואה שלך, אך הוא לא מממן את מלוא הסכום. המשקיע משלם לבנק עמלת גביית תשלומי ההלוואה. ואז המשקיע מקבל את הכנסות הריבית מההלוואה. נייר ערך מגובה משכנתא עובד באותו אופן כמו איגרות חוב מסורתיות. התעריף נע באופן הפוך למחיר. במילים אחרות, בשיעור גבוה יותר.

תחרות וסיכון בשוק המשכנתאות המשני

כאשר משקיעים פרטיים מביאים הלוואות משכנתא לשוק המשני, התחרות והסיכון הופכים לחלק גדול בהרבה מהמשחק והם מתחילים להניע את שיעורי המשכנתא. לדוגמה, אם יש לכם הלוואה עם ציון אשראי נמוך, המלווה תופס אותכם כמסוכן. בגלל זה, המלווה יגבה שיעורים ועמלות גבוהים יותר כדי למשוך משקיעים אשר מעניין אותם תשואה גבוה וסיכון גבוה. שיעורי המשכנתא נופלים במאזן בין מה שלווה יכול להרשות לעצמו לשלם עבור הלוואתו, לבין מה שקהילת ההשקעות מוכנה לקבל כהחזר השקעה (ROI). נותר לראות אם הממשלה תוכל לצאת בחינניות משוק משכנתא והשקעה פרטית יכולה לחזור למלא את החלל.

טיפים לרכישת בית

לפני שתעמיקו יותר מדי בחיפוש אחר בית שני, עליכם לקבל מושג מה אתה יכולים להרשות לעצמכם לבזבז. כל שעליכם לדעת הוא מיקום הבית, מצבכם הזוגי, ההכנסה ברוטו השנתית שלכם, סכום המקדמה שלכם ורמות החוב הנוכחיות שלכם. אם יש לכם שאלות נוספות לגבי השוק המשני, אל תהססו להתייעץ עם יועץ משכנתאות פרטי. ראשית, תענו על סדרת שאלות של יועץ משכנתאות הפרטי שלכם על מצבכם הכלכלי הנוכחי והמטרות שלכם.

לשיחת או פגישת ייעוץ ללא עלות חייגו 0502277155 או השאירו פרטים

תוכן קריינות – אריאל אהרוני

מומחה שיווק | יועץ משכנתאות