"לקיחת משכנתה ללא יועץ משכנתאות פרטי, זה כמו ללכת לבית משפט ללא ייצוג עורך דין" 

משכנתה היא ללא ספק אחת מההשקעות\הלוואות הגדולות שניקח במהלך חיינו. רובנו לוקחים את ההחלטה הגדולה בחיים ללא כל ידע והכוונה מאיש מקצוע. לפניכם מספר מושגים וכלים שרצוי מאד ש לפני או אחרי לקיחת משכנתה.

השוואות

כשקונים בית, חשוב להשוות בין עלויות ותנאים, ולנהל משא ומתן לעסקה הטובה ביותר. האינטרנט זה המקום הטוב ביותר להתחיל לבדוק תנאים של הלוואה. בדרך כלל ניתן למצוא מידע הן על שיעורי הריבית אצל מספר מלווים (בנקים) שונים. מכיוון ששיעורי הריבית יכולים להשתנות מדי יום, כדאי לבדוק ולהיות עם היד על הדופק לעתים קרובות או להיוועץ ביועץ משכנתאות פרטי לפני שפונים לבנק לקבל הלוואה. זכרו שהמידע באינטרנט אינו מפרט את העמלות, לכן חשוב לשאול את יועץ המשכנתה האישי שלכם על כך. האפשרויות למשכנתאות הן רחבות אך מסובכות מכדי לעשות החלטה מושכלת לבד מבלי איש מקצוע עם אינטרס ברור לטובתכם שהוא לא הבנק. 

הבנת יסוד חשובה

כאשר מדברים עם בנק, האינטרס שלו למכור את הכסף בכמה שיותר כסף (ריבית גבוהה יותר)  תמיד זכרו – בנק זה עסק שמוכר כסף. יועצי משכנתאות בבנק הם אנשי מכירות שמתוגמלים על בסיס עמלות וכך מנהל סניף הבנק. זאת אומרת, ככל שהיועץ בבנק מוכר לך את המשכנתה בריבית גבוהה כך הוא מרוויח יותר. לכן אין לו אינטרס למכור לך את הכסף בריבית נמוכה.

הלוואות הוגנות נדרשות על פי חוק

חוק הזדמנות שוויון אשראי אוסר על המלווים (בנקים) להפלות מבקשי אשראי בכל היבט של עסקת אשראי על בסיס גזע, צבע, דת, מוצא לאומי, מין, מצב משפחתי, גיל. עם זאת, חשוב לדעת שהנכם זכאים למענק של כמה עשרות אלפי שקלים על פי איזור מגוריכם ועל פי מספר קריטריונים נוספים. מענקים אלה נכללים כחלק מההון העצמי של האדם הלוקח את המשכנתה.

בעיות אשראי? נהלו משא ומתן

אל תניחו כי בעיות אשראי קלות או קשיים הנובעים מנסיבות ייחודיות, כמו מחלה או אובדן הכנסה זמני, יעלו לכם משמעותית את הריבית. אם דוח האשראי מכיל מידע שלילי, אך ישנן סיבות טובות לסמוך עליכם שתפרעו את ההלוואה, הקפידו להסביר את המצב ליועץ המשכנתאות הפרטי שלך. אם לא ניתן להסביר את בעיות האשראי, סביר להניח שתצטרכו לשלם יותר לבנק מאשר אנשים עם היסטוריית אשראי טובה. אל תניחו שהדרך היחידה לקבל אשראי היא לשלם מחיר גבוה, במקום – תשאלו כיצד היסטוריית האשראי בעבר משפיעה על מחיר ההלוואה, ומה היה צריך לעשות כדי להשיג מחיר טוב יותר = ריבית טובה יותר. 

כיום במידה והאשראי שלך הוא שלילי, ניתן להעזר בשירות ייחודי של יועץ משכנתאות חוץ בנקאי העוסק בתחום לסילוק וניקוי היסטוריית אשראי שלילית.

לשיחת ייעוץ ללא עלות

תוכן קריינות – אריאל אהרוני

יועץ משכנתאות